Hästsport
Ska upp på Casper på söndag. Jättenervös, speciellt eftersom han tydligen börjat resa sig jättehögt igen. Typ.. rakt upp.
Här är en bild på mig och mina hästar som vi tog i somras :D

Vad är den vänstra för ras? ;$$
det är en kinesisk fluttidutiis hemskt snälla. bits aldrig!
Citat från mortalsaints
^this, fast lite mer än två månader är det nog, kommer ihåg när vi snackade om namnet och så
Bra att man köper en häst när man varken har tid eller råd.......... Situationen ändras ju inte på en halv sekund liksom.
Speciellt med unghästar som bör undvika så mycket stress osv. som möjligt.
Åh, Fello är så snygg, här är en bild från hoppningen igår! Ska kasta upp lite filmer när vi hoppar högre också när YouTube vill samarbeta :$ Hyfsat nöjd med sitsen ändå, han hoppade mig ur sadeln innan.

På måndag kommer bebis :****
Oj, länge :( Du måste sakna honom!
blev övertalad att vara med på en hoppträning med unghästen vars dressyrutbildning jag jobbat med i tre år nu. hon är egentligen en hopphäst, sex år i år, men jag har aldrig hoppat henne, och jäklar vilken fart det blev i kalaset! jag kan knappt gå idag, träningsvärken gör att jag rör mig som en åttioåring!
Här är ett litet hoppklipp, haha :$ Hur högt kan det vara? 70?
Citat från solitarymoment
Citat från mortalsaints
^this, fast lite mer än två månader är det nog, kommer ihåg när vi snackade om namnet och så
Bra att man köper en häst när man varken har tid eller råd.......... Situationen ändras ju inte på en halv sekund liksom.
Speciellt med unghästar som bör undvika så mycket stress osv. som möjligt.
Jo. Situationen ändrades sucessivt tills dess att jag en dag fick nog och ledde iväg min häst till nytt stall.
Köpte honom i oktober, stod gratis på ett stort stall. Men människorna där visade sig vara fittiga som fan och jag jobbade övermänskligt mycket tills dess att jag började få hjärtklappning flera gånger om dagen och migrän. Missade mycket i skolan. Flyttade stall nyligen, nu är allt mycket bättre - men eftersom jag bara är anställd på mitt jobb tills i juni så måste jag ha tid att
skaffa körkort
hitta nytt jobb
plugga
etc.
För att ha fortsatt råd med honom. Det är inte akut att sälja, men jag känner nu att det blir väääldigt svårt att ha råd med honom även om jag skaffar nytt jobb. Jag har tid att pyssla med honom och träna 1-2 timmar varje kväll nu, vilket jag inte hade förut.
Måste också tillägga att han aldrig blivit utsatt för stress. Han var i princip vildhäst när han kom, och jag är jääävligt noga med att alltid vara hellugn med hästar. Unghästar kan jag, tro mig.
Många är väl vana vid att deras föräldrar kirrar hästen och betalar försäkringar hit och dit, antar jag. Men jag har fått fixa allt själv eftersom mina päron är helt okunniga när det gäller hästar. Jag hade räknat med att stå kvar på det förra stallet, och därmed ha mer pengar över till hästen, men sedan förändrades läget rätt snabbt. Hade två stall som jag känner folk i där jag kunde få flytta om det skulle bli akut (dom kände nämligen tjejen som hade stallet jag stod på och visste att hon var.. speciell) så reservplaner och sånt hade jag också.
Jäkligt svårt att förklara min situation, så jag kan ta rollen som dum i huvudet - ni kan fortsätta hacka så mycket ni vill osv.
Jag menade inget illa med det, sa bara att jag kom ihåg när vi diskuterade namnet. Jag förstår att läget kan förändrats snabbt, kunde ju varit så att du blivit skadad, sjuk eller på något vis helt enkelt inte kunde ta hand om hästen. Eller att du blivit arbetslös. Dessutom är det extra svårt att ha råd som ung, för oftast har man lägre inkomst, man betalar mer i försäkring för sin bil om man har någon och man kanske bor i en lägenhet som har mer månadsutgifter än ett hus. Och dessutom kanske man ska betala av på studielån eller liknande.
Tycker nog det är vettigare att sälja en häst man känner att man inte kan ge rätt förutsättningar, än att ha kvar hästen av egoistiska själ. Tycker det är ett väldigt moget men såklart svårt beslut.
haha minns dock att hon redan för länge sedan skrev att hon hade dåligt med pengar, det är fult att köpa häst när man har osäker ekonomi. Imo då. Även om jag kan förstå varför man gör det, det är fantastiska djur vi håller på med.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet