Han, hon och...hen?
Citat från Razordark
Citat från pollopen
Går ej att uttala ngn konsonant utan vokal ljud. Det är praktisk taget omöjligt.
Men det är ju ett "hmm" fast med n istället för m, det är inte så svårt! Jag kan hjälpa dig över skype om du vill :')
Vrf sa du inte så direkt? :o Då fattar jag. Men hur det än uttalas är det ett onödigt töntigt ord :P
Citat från sivdrake
Citat från Razordark
Citat från pollopen
Går ej att uttala ngn konsonant utan vokal ljud. Det är praktisk taget omöjligt.
Men det är ju ett "hmm" fast med n istället för m, det är inte så svårt! Jag kan hjälpa dig över skype om du vill :')
Skulle vara extra kul om det hade fler n dessutom.
För att låna en barnvisa: Hnnnnnn gick ut i morgondiset sen hnnnnn druckit sin choklad
Hahahahaha, ja! Så låter det lite som att man är förstoppad!
"Erland Josephson
-Hnnnnnnn blev som en reservpappa för mig
Citat från pollopen
Citat från Razordark
Citat från pollopen
Går ej att uttala ngn konsonant utan vokal ljud. Det är praktisk taget omöjligt.
Men det är ju ett "hmm" fast med n istället för m, det är inte så svårt! Jag kan hjälpa dig över skype om du vill :')
Vrf sa du inte så direkt? :o Då fattar jag. Men hur det än uttalas är det ett onödigt töntigt ord :P
Skyller på att jag är trött, haha :p men hnn skulle i alla fall göra världen lite gladare!
Thias
Vad är det speciella som måste bevaras? Vad är så fruktansvärt viktigt?
Varför, i hela vida världen, ska man begränsa barn? Då kan du lika gärna tala om för din son att när du bllir stor ska du veta att det finns minsann skillnader på kvinna och man. Vi blir behandlade på olika sätt beroende på vilket kön vi har, bah så du vet lixom.
Att det är lika okej att vara kvinna som man kan du förresten också bara drömma om.
Så lixom go ahead, visa det lite extra tydligt för ditt barn, större delen av ditt liv och en del av den nya generationen. Kör hårt.
Alltså.
"Hen" är till för att göra det tydligare för barn att förstå, att du kan bli precis vem du vill, dina möjligheter i livet är obegränsade och nej du ska bli accepterad för den du är, oavsett kön. Han eller hon spelar ingen roll, vettu.
(Så är det ju i och för sig inte för nu spelar det ju stor roll och mannen har mer makt och man behandlas ju faktiskt olika, beroende på kön.)
Godnatt för mig blir det nu, får se hur långt denna diskussion nått imorgon. Kanske tråden dött? Får ta och se imorgon.
men om du blir uppfostrad som en hen, blir du inte socialt handikappad då, och könsförvirrad?^
Istället för att förneka att det finns kön så tycker jag att barnen ska lära sig att människor är av lika värde oavsätt kön. Om någon däremot inte vill utge sig för något speciellt, visst, kör på hen då. Själv föredrar jag nästan den.
Citat från yoz
Aviisst och Einstein
För att om man har den där bilden i huvudet av hur kvinna och man ska vara och se ut, så har man förmodligen fått det från uppväxten.
På en förskola förtydligas innebörden av Han och Hon. Det blir en väldigt tydlig skillnad på vad det innebär att ha snopp och snippa.
"Hen" är till viss del till för att inte sätta barn i färdiga roller. En han gör så och en Hon gör så. Get it?
Han och Hon förtydligar bara man och kvinna. Vad är vitsen med det egentligen? Vi vet att det finns snopp och snippa.
Man och kvinna, det finns lixom ingen anledning till att det ska förtydligas.
Sen så behöver man inte använda "Hen" vareviga stund man ska tilltala någon man inte vet namnet på. Att man vet könet är lixom inte till någon hjälp.
Man kan säga den, personen, människan.
fast det där är ju bara så jävla överdrivet så det finns inte.
'hur en kvinna och man ska vara och se ut' - om man har sådana problem att man inte längre kan använda sig utav 'han' eller 'hon' utan att få feta bilden i huvudet 'lång, smal, långt hår' om det gäller en kvinna. eller 'muskler, mörkhårig, muskler' om en man. (och nej, jag har ingen jävla aning om vad du och andra som får "bilder i huvudet" ser hur den "perfekta mannen och kvinnan" ska se ut gör, så jag hittade bara på lite) så måste jag faktiskt medge, att- det är fan synd om dig. som får såna bilder i huvudet och att det är ett sådant problem att du vill få bort 'hon' och 'han'.
yoz
Det kan dom väll annars också... dom är inte inkompetenta...
Citat från izvinite
Istället för att förneka att det finns kön så tycker jag att barnen ska lära sig att människor är av lika värde oavsätt kön. Om någon däremot inte vill utge sig för något speciellt, visst, kör på hen då. Själv föredrar jag nästan den.
this, rättvisa får vi inte av att göra alla till samma kön, utan genom att göra det rättvist mellan båda könen
izvinite
Samme
(måste bara skriva svar här också ahhehehhanldjcnc akhjl)
Vi gör ju inte alla till samma kön genom att använda "Hen", vi väljer bara att inte påpeka det så ofta.
Det är ju inte precis som att ah nu är alla hen och plötsligt är alla av samma kön.
Hen är som den, fast bara en blandning av han och hon. Att säga "Den" är som att prata om en möbel. "Den sa så!"
Hen, däremot, som är en neutraliserad variant av han och hon, har lite mänsklighet i sig. Tycker jag.
Som sagt; Könen finns fortfarande där, de försvinner inte. Hen gör bara att man inte tar upp man och kvinna hela tiden.
Bekräftar skillnader, förtydligar skillnader. Det är ju som sagt onödigt och är inte till någon nytta.
Jag hörde nyligen från en förälder vars dotter (2-3 år tror jag) sa att hon önskade att hon var en pojke - inte för att hon kände att hon var född i fel kropp men för att hon också ville leka med bilar. Att det inte var kul att leka prinsessa. Och det är ju bara sorgligt att barnen känner sig så pass begränsade och bevisar att det inte bara är något som vi hittar på för att försöka övertyga folk om fördelarna med "hen". Sen är det klart att det finns skillnader mellan könen men dem är till största del fysiska.
I vissa fall så är själva ordet ganska verkningslöst och där måste man jobba med jämställdhet på andra sätt - "hen" är inget mirakelord som automatiskt raderar skillnaderna mellan könen, det kan vi se i länder som endast har könsneutrala pronomen. Men på vissa plan krossar den normer.
Jag har förklarat detta tydligare i andra inlägg så om ni bara orkar kolla igenom min inläggshistorik så får ni en mer heltäckande bild av situationen. Det känns för övrigt lite som att prata med en vägg så detta blir min sista kommentar i tråden oavsett respons.
Yoz
Vänta va
"Det är ju inte precis som att ah nu är alla hen och plötsligt är alla av samma kön. "
"Könen finns fortfarande där"
Förklara snälla
Könen finns där oavsett om du säger hen eller inte en kille blir inte en hen en tjej blir inte en hen
om du inte särbehandlar barn på dagis så slipper du hen........ oh my god
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet