H.E.M.A.
Tjenare.
Jag undrar om det finns någon/några som praktiserar en sport/hobby/whatever som kallas för HEMA. (Historical European Martial Arts)
Det hela går ut på precis vad det låter som, man utövar stridskonst från förr.
Allt från gammaldags sabelstrid, långsvärd, bucklare och enhandssvärd, yxa, hillebard, spjut, brottning, brottning med vapen, och brottning i rustning.
Vissa använder vapen av plast, trä, och dylikt men som jag förstått det använder dom flesta "bluntade"(alltså icke spetsiga, och oslipade vapen, det är vad som brukas på min klubb)
Man använder sig av olika manualer från tiden då stridskonsten praktiserades, till exempel så använder min klubb 1.33 Manualen(även känd som Walpurgis eller Towermanualen) för att träna svärd och bucklare. Manualen är från mitten av tolvhundratalet och visar ett flertal tekniker, positioner och dylikt.
För långsvärd använder vi Ringeck, tror jag.
Men det finns flera andra manualer och skolor, dom flesta tyska verkar vara ganska lika då nästan alla härstammar från samma mästare(som tyvärr aldrig skrev något själv xD)
Känner endast till en till och det är Fiore, som är den Italienska skolan... Väldigt annorlunda från den tyska, heh.
Somliga skulle nog inte klassificera det som sport... Men det är fysiskt krävande, kräver skicklighet, det finns runt över världen, OCH anordnas tävlingar!
Eftersom sporten är farlig så krävs skydd!
När man sparras ordentligt så används gambeson(en sorts väldigt tjockt vadderad jacka), fäktmask(då hjälm är tungt), mycket tåliga handskar, och även ibland suspensoar och lårskydd i samma stil som gambesonen!
Frågor vore trevligt!
Ännu trevligare vore diskussioner med andra HEMApraktiserare! :)
Tack på förhand. :)
Tänker vara smådryg och bumpa med förhoppningen om att antingen skapa intresse eller hitta vapenbröder/systrar. >.>
Tänk om jag sett denna post 2014, haha aja..
Har kört långsvärd i 2 år nu. Jävligt kul!
finns inte i närheten av där jag bor, måste åka 8 mil isf, annars hade jag gärna tränat detta
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet