HDR ( High Dynamic Range )
Citat från ThrashStar
Citat från k2d
jag har kollat i en massa tidningar och böcker men jag fattar inte hur man gör, liksom om det går att göra direkt i kameran eller om man gör det i ps och hur man över huvudtaget gör D: snälla någon förklara...inga dryga svar tack med tanke på att jag är ny :)
Du tar en bild med flera olika exponeringar. Låt säga du tar en med en slutartid på 1/500 sek, en på 1/1250 sek och sedan en på 1/80 sek.
Då har du tre bilder med information både i lågdagrar och i högdagrar samt en korrekt exponerad bild. Notera att du även kan använda dig av flera exponeringar än tre stycken. Sedan för att få ihop detta till en sk. HDR bild så använder du förslagsvis ett program som heter Photomatix PRO, där du slänger in alla bilder väldigt lätt. Sedan "mergar" du ihop dem, och drar i lite spakar. Vips så har du en High Dynamic Range bild.
Går även att använda Photoshop till detta ändåmålet, men eftersom resultatet blir gräsligt så rekommenderar jag Photomatix PRO.
Hoppas du har blivit lite klokare. Bara att PM:a mig om du inte förstår eller om det är någonting som är oklart.
tack det här hjälper nog :D
Gillar inte HDR alls.
Testat ett fåtal gånger, men nej.
Inte min grej.
Går väl att få rätt awesome effekter, men nej.
mitt problem i början var att jag inte fattade hur jag skulle ta alla bilder utan att skaka kameran när man fixar inställningarna. vet inte om alla vet det men det finns en inställning på de flesta systemare som heter AEB. AEB ställer in alla exponeringar innan man tar kortet så att man bara behöver beskymra sig om att hålla kameran stilla.
http://www.mostphotos.com/k2d/albums/39203/HDR
här har vi alla mina HDR-bilder :D
k2d: Det problemet hade jag med, sen upptäckte jag på bracketing.. Min kompis tipsade mig :)
Awesome bilder!
Looks totaly painted but it's totaly not! o.O
Citat från DROPDEADWHORE
k2d: Det problemet hade jag med, sen upptäckte jag på bracketing.. Min kompis tipsade mig :)
Awesome bilder!
haha tack tack :D.
Citat från Fredrik
HDR är som photoshop... till för dåliga fotografer :( gör värdelösa bilder lösa bara.
så du påstår att alla proffsfotografer är dåliga fotografer? alla proffsfotografer photoshopar för att t.ex ta bort brus, missfärgningar eller reflektioner altså saker som fotografen inte kan råför.
men jag tänkte som dig förut när jag började fotografera men det finns inget fel i att photoshopa. det behövs minst lika mycket konstnärlig talang som att fotografera som att photoshopa...om inte mer
Citat från DROPDEADWHORE


nice, nice. gå med i mostphotos.se för att få kommentarer ifrån riktiga proffs inom området :)
k2d: Will do that, tack för tipset :)
Citat från DROPDEADWHORE
k2d: Will do that, tack för tipset :)
adda k2d på mostphotos :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet