HÄSTTRÅDEN.
Carrie,
Min ena ponny hade en period när han vägrade gå framåt förbi vissa saker för att sen vägra sluta backa, så då vände jag helt enkelt och backade åt det hållet vi skulle, en bra bit. Det tog inte lång tid alls innan han slutade helt med att vägra gå framåt :)
Gina: Jo mamma brukade följa med och gå brevid, då gick det toppen. Men har inte den möjligheten längre tyvärr :/
PLOMP: Jo hästen kan backa åt det hållet man ska, det ända hon gör är att backa.. Hon har blivit bestraffad förr med att backa så hon har helt tappat framåtbjudningen och backar av sig självt när hon tror att hon är olydig. Men så fort man försöker att vända och gå åt det hållet efter en backning så börjar hon att hoppa, stegra, och försöker slänga sig om och vända hemåt.
Tror ni att det låter som nån idé att börja gå långa promenader med henne bara, så hon får vara ute själv men ändå inte känna sig så ensam? Så att hon får tillit för mig typ.. Har slut på idéer, men vill ändå inte ge upp med henne för hon skulle kunna bli så fin :(
Carrie: Testa det med promenader, det funkade ganska bra på min häst!
Funkar det inte om du hoppar av och leder henne en bit och sen hoppar upp igen?
Jag rider inte hästar, men jag har säkeligen ätit häst någon gång. Den upplevelsen var förmodligen lite mindre jobbig än att skutta på ryggen utav djuret. Ridit har jag däremot gjort en gång i tiden, men det minns jag knappt.
downtownunicorn: Jo jag gjorde det sist jag red, men det blev inte så mycket bättre.. Hon gick ett par steg sedan började hon att bråka igen. Men tror ändå att jag ska köra på det, så hon litar på mig och ser mig som ett bra sällskap typ, haha.
Det enda jag har att säga om min häst idag är wow. Hon har burit upp sig själv och varit supersamlad, gjort skitfina skänkelvikningar och har galopperat relativt samlat utan att det slog slint i skallen. Red på rakt tränsbett också, trodde hon skulle vara helt cp men icke, är så nöjdddddddddd!
Vad roligt Skinwalkers, härligt när man känner att polletten ramlat ner!
Hästar är goda :)
Ja verkligen, sist jag försökte rida på tränsbett så gick det åt helvete, jag har spänt mig för att jag vet att hon blir stark liksom, och det är då hon har stuckit. Och idag har det inte ens märkts att jag haft 500kg häst i händerna, hon har verkligen dansat fram! Börjar få upp hoppet om att kunna tävla dressyr igen :D
haha han va så söt när han skulle resa sig upp
och så en till bara för att hihihihi

^Hahaha den lilla, lockiga svansen!
Och vilken snygg mamma han har!
Ska kidnappa allihopa!
Red Laurel,Pinnen och Estrella idaag. Det gick riktigt bra med alla tre, speciellt med Pinnen då Emelie (ridläraren) nästan blev gladare än vad jag blev. xD
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet