HÄSTTRÅDEN.
Hahah min ponny måste vara billigast i drift här xD
6 kg silage om dagen (3 mål) och 0,25 krafft varje mål, ändå lyckas hon vara tjock...
Marcus får:
Morgon: 1,5 kilo hö + lite krafft (vi håller på att sätta ut den) + massor med morot
Lunch: 3 kilo hö.
Intag: 2 kilo hö + lite krafft und morot
18.00: 1,5 kilo hö.
Kväll: 3 kilo hö + lite krafft +morot
Han får dessutom 1 dl Krafft Miner och 1 dl B-vitamin utspritt under dagen.
Jag kan verkligen ingenting om foder har jag kommit på. Tur att jag inte har någon häst som är beroende av att jag borde veta sånt. stackars häst isf :(((((
Alex, ALLTSÅ HON ÄR SÅ FIN NU. Jag vet inte vart jag ska ta vägen typ, men jag sitter på långa tyglar och har en häst som bär upp mig med ryggen, ja, nosen är lite innan för lod, men hon är fortfarande så FANTASTISKT lösgjord och så positiv och hon bär upp så underbart och jag är så glad :DDD Förväntade mig att jag skulle få rida igenom henne ordentligt. Men jag behöver liksom inte ens ta henne i munnen överhuvudtaget. Fina häst.
Alltså, när Leo inte går på fri tillgång får han minst 15 kilo hö om dagen :)
Citat från solitarymoment
Alex, ALLTSÅ HON ÄR SÅ FIN NU. Jag vet inte vart jag ska ta vägen typ, men jag sitter på långa tyglar och har en häst som bär upp mig med ryggen, ja, nosen är lite innan för lod, men hon är fortfarande så FANTASTISKT lösgjord och så positiv och hon bär upp så underbart och jag är så glad :DDD Förväntade mig att jag skulle få rida igenom henne ordentligt. Men jag behöver liksom inte ens ta henne i munnen överhuvudtaget. Fina häst.
GÖÖÖÖTT!!!
Dags för AR nu då ;))))
Citat från solitarymoment
Hm, hon fick ju inte ens så värst mycket kraft... Det är ju väldigt vanligt att folk överfodrar och därav får för pigga hästar.
Men hur mycket energi är det i kraften hon får? Hur långa pass rider du och hur ofta? För jag tror att hon skulle klara sig på inget kraft alls (de flesta hästar gör det), dock så borde hon ju få lite "bara för att" typ. Men du kanske kan minska så att hon bara får en halv liter kraft sammanlagt. Och kanske köpa Granngårdens "harmoni" foder, det innehåller ingen extra energi, men då kan du ge henne för att det är gott <:
Nu hittade jag visserligen inte just "harmoni" på Granngårdens hemsida.
Men kanske denna;
http://www.granngarden.se/product/krafft-m-sli-pluss-nfms-20kg-
Också med liiite havre? <: Kolla runt och se vad som innehåller minst energi.
haha mycket hö är bra, de hålelr dem sysselsatta och minskar risken för stress. B får typ.. 12kg om dagen (största delen på kvällen) för att jag vill tillgodose hennes tuggbehov så mycket jag kan.
Hon fick en halvliter havre om dagen hos säljaren, och hade noll energi. Därför fick hon 0,75 havre om dagen förut + 0,25 Krafft. Dock fungerade inte det efter ett tag eftersom hon blev överpigg och superstark (där jag valde att betsla upp, eftersom jag red ut 3 dagar i veckan).
Alltså det är vanlig Krafft bara, så vet inte? Det ingår i stallhyran haha :(
Rider 5-6 dagar i veckan beroende på hur hon känns, alla pass minst 40 minuter om jag inte longerar/tömkör, då blir det max 40 minuter och enkla pass.
Fast dock ska vi ju börja hårdträna för att komma ut och tävla till sommaren nu (startar min tävlingssäsong på fredag liksom hehe :$$$), och då känns det inte så bra att dra ner kraften. Men kolla efter mer energisnålt och sluta med havre kanske? Alltså dethär är supersvårt verkligen :(
"KRAFFT GROOV 125 är ett färdigfoder för föl, unghästar och avelsston - och med bred användning i övrigt" haha, Leo är ett avelssto!
B när hon är igångsatt;
Morgon inne: 1,5kg hösilage, 0,5kg krossad havre, mineraler.
Morgon ute: 2kg
Lunch: 2,5kg
Insläpp/eftermiddag: 2kg
Kväll: 5kg, två nävar havre kross, salt.
All kraft blötlägger jag. På kvällen får hon lite kraft för att hon ändå ska stå inne och inte röra sig under natten, mycket grov får hon då så att hon ska behöva vara utan mat under natten så lite som möjligt (hästar vill helst inte vara utan mat längre än tre timmar)
Innan fick hon en fjärdels l betfor med havren, men sedan insåg jag att jäklar vilken sockerkick hon måste få så jag har plockat bort det och ska byta den mot musli :D Dock så får hon vänta till hon är igångsatt, hon får ändå knappt något kraft nu. Bara någon näve kross.
haha försöker vara jäääättenoga med foderstat men det är banne mig en hel konstform )): (om ni tycker att jag ska ändå något, feel free att säga till! Uppskattar bara hjälp med foderstaten för det är ju som sagt assvårt)
Citat från Battlealex
GÖÖÖÖTT!!!
Dags för AR nu då ;))))
Ja men precis! Kom och hjälp oss till sommaren ;$$$
Alltså haha, sitter inne på Lillhästens hemsida och kollar vad dom har för foder och vad det är bra för. Vill ha en lugn och harmonisk häst, inte ett dampigt monster som hon är nu. Hon är mer upp än framåt, måste verkligen hitta energisnålt foder... :|
Mina hästar får:
1,5-2 kg hö 4 gg dagligen.
Som godismat får de havrefri müsli och 0,5 dl alger + 1 sked foderkalk 1 gång morgon och kväll.
Noémis hö blötläggs :)
Det är skitsvårt med foder, när jag hade ponny brukade vi maila höanalysen till krafft samt en beskrivning av ponnyn så hjälpt de gärna med hur mycket och vilket foder han behövde utöver grovfodret. Fungerade jättebra :)
Haha Calle var som allra piggast på sommaren när han gick på bete och inte fick nån krafft alls, bara lusern med olja för att hålla hullet, typ nåt fel på hans energi, Troja är en snigel under betet utan kraften!
Själv vill jag också ha en harmonisk och lugn häst, men han får gärna vara lite framåt också. (Dock så tror jag faktiskt att Marcus problem sitter i huvudet och inte i fodret.)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet