Gud, finns han?
Citat från pansarpung
Han gömmer sig säkert i en grotta någonstans och fnittrar åt hur folk fortfarande ber till honom.
^ this
Citat från pansarpung
Han gömmer sig säkert i en grotta någonstans och fnittrar åt hur folk fortfarande ber till honom.
Damn, är Bin Ladin gud?
Citat från DumFan
Citat från pansarpung
Han gömmer sig säkert i en grotta någonstans och fnittrar åt hur folk fortfarande ber till honom.
Damn, är Bin Ladin gud?
Haha! xD
Ett meddelande till de som anser att gudar (oberoende av religion) existerar: Kan ni ge några empiriska bevis på hans/hennes/dets existens?
Bara för att jag tycker det passar in i "gud, finns han"tråden. Här är mitt skolarbete. En uppsats från religionen där jag jämför två stora religioner: Kristendomen och Buddhismen... kan var aintressant att läsa om ni har 10 minuter ledigt ^^
Angående kristendomen, som är en monoteistisk religion, så grundades denna av Jesus Kristus, Guds son som paradoxalt tydligen även är Gud själv i mänsklig form. Gudasynen ses till stor del som treenighetsläran berättar: Fadern, Sonen och Den Heliga Ande. Trots att detta är en monoteistisk livsåskådning, så delas Gudasynen upp i tre hypostaser, dock räknas dessa in som ett och samma väsen, innebärande att Fadern, Sonen och den Heliga Ande är den enda Guden.
Bibeln, Guds ord, är kristendomens heliga skrift. Den innehåller två delar:
• Gamla Testamentet – Talar om hur Gud skapade himmel och jord. Den talar om det två första människorna Eva och Adam, och deras bannlysan från Eden efter att ha gått emot Guds befallning. Den talar om syndafloden, Guds ”lojalitetstest” mot Abraham, Guds uppenbarelse till Moses i ”den brinnande busken” och ökenvandringen där Moses får de 10 budorden av Gud som en sammanfattning av de 613 regler som människan ska följa. TaNak – dvs. Denna del av bibeln är den del av bibeln som Judarna håller sig till, då Jesus inte är deras s.k. Messias och därför utesluts Nya Testamentet från deras heliga skrift.
• Nya Testamentet – Beskriver Jesu liv genom åren, och innehåller flera olika skrifter skrivna av vittnen till Jesus Kristus som inkluderar hans verk, hans liv och mirakel om inte hans verk kan räknas in i den kategorin. Till skillnad från Gamla Testamentet som sträcker sig ungefär 4000 år i boken, så sträcker sig Nya Testamentets skrifter bara 50 år.
När det gäller Buddhismen däremot, som är en panteistisk religion, så grundades den av Siddharta Gotama, en prins i Indien som gav sig ut i världen för att söka sanningen. Han mediterade och blev ”upplyst” och därav kallade sig för ”buddha” som betyder ”Den upplyste”. Dock är han inte någon form av Gud, utan snarare en helt vanlig man. En lärare, en vägvisare till ett fullkomligt liv och god karma.
Karma – Sammanfattat: Resultat av gärningar, ord och tankegångar. Betyder i princip ”Var god mot andra och andra är goda mot dig”. Och precis som Kristendomen har sina budord har även Buddhismen sina ”budord”, dock är detta inte givna som order från en Gud, utan används som vägledning till ett gott liv. Men många likheter till Kristendomens budord finns, såsom:
Från kristendomens Från Buddhismens
Tio budord Åttafaldiga väg
Du skal icke döda, eller stjäla. Rätt handlande: avstå från dödande,
Du skall icke bära falskt vittnesbörd. stjälande, ljugande.
Du skall icke hysa agg mot din nästa. Visa välvilja mot allt levande.
När vi kommer till mänskliga värderingar så tänker jag börja med kvinnosyn, som inte är alltför positiv hos någon av religionerna. T.ex: När Ananda, Buddhas favoritlärjunge frågade varför Buddha ej beviljade kvinnliga munkordrar och uttryckte misstro mot att en kvinna skulle få inflytande i trosfrågor svarade han:
”Elak, Ananda, är kvinnan, svartsjuk, Ananda, är kvinnan,
missunnsam, Ananda, är kvinnan, enfaldig, Ananda”
Hos Kristendomen har jag haft lite problem med en slutsats över hur man ser på kvinnor. Det står i bibeln flera gånger hur mannen är överhuvudet och kvinnan ska tjäna. Men så står det att det som står i bibeln ofta inte är Guds vilja. Det vill säga, allt förtryck mot kvinnor som beskrivs i bibeln är inte Guds vilja. T.ex. och jag citerar:
"Men i Herren är det så att kvinnan inte är till utan mannen eller mannen utan kvinnan. Ty liksom kvinnan har kommit från mannen, så blir också mannen till genom kvinnan, men allt kommer från Gud" - (1 Kor 11:11-12)
Man kan även jämföra ställningen hos kvinnor och män med följande stycke från Galaterbrevet 3:28 – "Här är inte jude eller grek, slav eller fri, man och kvinna. Alla är ni ett i Kristus/./"
När vi talar om en kristen världssyn så beror det på hur troende man är. Vissa riktigt troende tvivlar eller nekar den moderna naturvetenskapens teorier och håller sig fast vid att jorden och alltet skapades av Herren, Gud under sex dagar för 6000 år sedan. Medans andra i sekulariserade länder såsom i till exempel Sverige uppfattar och accepterar naturvetenskapen som förklaringar på det mesta, inklusive universums skapelse vid Big Bang, men ändå lever vissa religiösa tankar kvar. Personligen tycker jag att den kristna bakgrunden och dess likar är absurda. Nu börjar jag även gå in på egna reflektioner om religionerna.
En buddhistisk världssyn är min favorit hos alla världsreligioners: Man ser alla varelser, alla djur, växter, människor... allt liv som likvärda. Och det tycker jag är fint.
Tänk en buddhistisk värld, där ingen är arrogant, ingen vill orsaka andra sår, alla lever för frid och låsa upp sitt inre. Vi som är uppvuxna och hjärntvättade av media, underhållning, reklam och propaganda har svårt att tänka oss ett sådant liv, och vissa jag har pratat med tycker det låter skittråkigt. Men det är den värld vi lever i nu som vi är vana vid. Någon som inte hade sett en modern civilisation och hör om vårt liv... vi sitter framför en låda med bilder som talar till oss, ställer grova skämt och vill att man ska köpa deras produkter. Tjohej, vilket liv. Ett liv som styrs av media är det vi lever i. Jag skulle vilja prova leva ett liv som i princip styrs av livet själv. Det enda problemet för att leva ett fullbordat buddhistiskt liv för mig skulle vara två av reglerna hos ”den åttafaldiga vägen”:
• Inget sex utanför äktenskapet.
Inget rajtantajtan under tonåren när man börjar bli nyfiken och experimentera tycker jag låter ganska tråkigt. Tycker man kan släppa loss lite då och då, bara det inte går ur kontroll.
• Inte ljuga.
Lögner kan orsaka smärta. Men lögner kan även dras för att undvika att orsaka smärta. Så lögner kan behövas.
Anledningen till att jag valde ”absurd” som ordval till att beskriva religiösa tankar är att jag börjar komma in på spåret där jag beskriver mina egna reflektioner hos religioner som dessa. Personligen så är jag emot religion. Eller snarare emot livsåskådningar som hindrar ett samhälle att kunna utvecklas socialt och filosofiskt, och som hjärntvättar folk at tro på bisarra sagor istället för att själva kunna ifrågasätta och tänka själv, och därav bidra till den naturvetenskapliga utvecklingen. Av alla världsreligioner vi ser idag så är Buddhismen den enda jag inte hyser agg emot. Där ser man naturen, djuren och människorna som en och samma livskraft, och vi ska värna om i princip allt för en bättre värld. Går man emot de buddhistiska lärdomarna så är det man själv man får skylla på grund av dålig karma. Dålig karma innebär att det man orsakar andra, råkar man själv ut för. Och man blir själv olycklig, men det kan man fixa genom att börja leva enligt reglerna och få på sig bra karma.
I kristendomen så gäller det evig tortyr och plågsamt brinnande om man inte gör som Gud, den ”älskande” narcissistiska schizofrena diktatorn, säger. Han älskar dig oerhört, men bryter man mot någon av reglerna så åker man käpprätt åt helvete, bokstavligt talat.
Genom diskussioner och forum har jag kommit fram till att det finns hur många cirkelsargument och svar på frågor som motsäger svar på andra frågor som helst. Det har varit många jag talat med som sagt följande och likar:
”Det går ej att med modern vetenskap motbevisa Guds existens”
Med vilket jag har kontrat:
”Det finns massor med bevis som motsäger existensen av ett högre väsen som skapade vår jord och himmel. T.ex. mätningar man gjort i jordens inre som visar hur flödet av magman gått under de senaste miljoner åren och som visar hur Jorden möblerat om sig (kontinentförflyttningar), samt fossiler från urgamla djur som företräder människar hundratusentals och t.o.m miljontals år. Det går dock ej att med religion bevisa Guds absoluta existens, bortsett från Bibeln, en bok som skrevs för 2000 år sen av folk som knappt visste att jorden var rund. Är dessa luffare, som trodde på en trollande mentalsjuk skäggdåre mer pålitliga? En utsaga om att bibelns innehåll är sanning är densamme som en utsaga om att Da Vinci Code innehåller sanning. Man kanske ska börja tro att Houdini var Jesus. Jesus kunde gå på vatten och bota dom sjuka. Det kan doktorer och illusionister idag, dom gör det för underhållning och pengar”
Det satte honom på arslet ett tag. Tills han kontrade med ett ”Säga vad du vill” blahabla-snack om att fossilerna har Gud lagt där för att testa oss. Vilket betyder bara att religion får folk att vägra se sanningen när den trycks upp i ansiktet på dom, då dom blivit uppfostrade med sådant skitsnack. Jag har dock inte bara haft sådana diskussioner med troende. Det fanns många som var mer naturvetenskapliga av sig, men vände sig ändå till Gud som dersas bönhörare.
Att höra att ens religion är falsk är precis densamma som att säga att ens identitet är en lögn, då man uppfostrats och trott på vidskepligheterna sedan spädbarnsålder. Att inse att religion efter 20-30 år är en lögn, kan orsaka ett brutalt psykisk nervsammanbrott, och man lär inte må bra efteråt. Tänk dig att allt du tror på, och allt du lärt dig, vänds upp och ner och allt är skitsnack... skulle du bara acceptera det, om du uppfostrats med det i 20 år?
Citat från MuffinJin
Att höra att ens religion är falsk är precis densamma som att säga att ens identitet är en lögn, då man uppfostrat och trott på vidskepligheterna sedan spädbarnsålder. Att inse att religion efter 20-30 år är en lögn, orsakar en brutal psykisk nervsammanbrott, och man lär inte må bra efteråt. Tänk dig att allt du tror på, och allt du lärt dig, vänds upp och ner och allt är skitsnack... skulle du bara acceptera det, om du uppfostrats med det i 20 år?
vet inte, har alltid levt i en kristen familj (inte överdrivet, men ändå kristen) Och är döpt, å bla bla bla.
Men har aldrig trott på gud, verkligen aldrig.
Har nekat hans existens sen jag var så litet så jag inte ens kommer ihåg att jag sagt det (fått berättat det av mina föräldrar)
Citat från imEMO
Citat från MuffinJin
Att höra att ens religion är falsk är precis densamma som att säga att ens identitet är en lögn, då man uppfostrat och trott på vidskepligheterna sedan spädbarnsålder. Att inse att religion efter 20-30 år är en lögn, orsakar en brutal psykisk nervsammanbrott, och man lär inte må bra efteråt. Tänk dig att allt du tror på, och allt du lärt dig, vänds upp och ner och allt är skitsnack... skulle du bara acceptera det, om du uppfostrats med det i 20 år?
vet inte, har alltid levt i en kristen familj (inte överdrivet, men ändå kristen) Och är döpt, å bla bla bla.
Men har aldrig trott på gud, verkligen aldrig.
Har nekat hans existens sen jag var så litet så jag inte ens kommer ihåg att jag sagt det (fått berättat det av mina föräldrar)
Okej, med uppfostran menar jag dock inte bara föräldrarnas medverkande, utan även miljön och umgänget. Men, det var ändå intressant. Med försök att inte låta förolämpande mot dina föräldrar, men har du försökt tala vett med dom? Eller berättat varför du inte är religiös?
Citat från MuffinJin
Citat från imEMO
Citat från MuffinJin
Att höra att ens religion är falsk är precis densamma som att säga att ens identitet är en lögn, då man uppfostrat och trott på vidskepligheterna sedan spädbarnsålder. Att inse att religion efter 20-30 år är en lögn, orsakar en brutal psykisk nervsammanbrott, och man lär inte må bra efteråt. Tänk dig att allt du tror på, och allt du lärt dig, vänds upp och ner och allt är skitsnack... skulle du bara acceptera det, om du uppfostrats med det i 20 år?
vet inte, har alltid levt i en kristen familj (inte överdrivet, men ändå kristen) Och är döpt, å bla bla bla.
Men har aldrig trott på gud, verkligen aldrig.
Har nekat hans existens sen jag var så litet så jag inte ens kommer ihåg att jag sagt det (fått berättat det av mina föräldrar)
Okej, med uppfostran menar jag dock inte bara föräldrarnas medverkande, utan även miljön och umgänget. Men, det var ändå intressant. Med försök att inte låta förolämpande mot dina föräldrar, men har du försökt tala vett med dom? Eller berättat varför du inte är religiös?
Nej jag har gått i kyrkans barntimme när jag var liten också.
Nej jag tror inte de bryr sig direkt heller, de är ju inte jättekristna, men de tror ju på gud.
Kan oxå tillägga att min mamma lät mig köpa en satanisttröja
nej. om han hade funnits hade alla mått bra och det hade vart fred på jorden.
och varför skulle det i så fall vara så farligt att visa sig? (:
"Vilket betyder bara att religion får folk att vägra se sanningen när den trycks upp i ansiktet på dom, då dom blivit uppfostrade med sådant skitsnack. Jag har dock inte bara haft sådana diskussioner med troende. Det fanns många som var mer naturvetenskapliga av sig, men vände sig ändå till Gud som dersas bönhörare."
Gissar på att dina föräldrar hamnar i den sistnämnda gruppen. Det visar bara att religion är otroligt relativt och man kan böja det lite hur som helst. Det ultimata subjektet för tolkning. Och det borde inte en sann religion vara.
Min mor är kristen, kan samtidigt slänga in att hon inte har någon matematisk, fysisk eller psykologisk kunskap, och därför vänder sig till Gud i många fall. Dock växte jag inte upp med henne särskilt mycket, och fann att hennes snack om Gud vad skrämmande. Min far däremot lärde mig att tänka själv, och ifrågasätta källor, vilket har fått mig en ganska klar syn på livet, och det är jag glad över. Dock, om jag hade blivit uppfostrad med lärdomen om att Jesus är frälsaen och Herren vakar över oss, så hade jag nog varit glad över det också... som sagt, allt är relativt, och hör med hur mycket umgänge och miljö påverkar oss under uppväxten.
Citat från MuffinJin
Citat från imEMO
Kan oxå tillägga att min mamma lät mig köpa en satanisttröja
Min mamma skulle få ett nervsammanbrott om hon såg att jag vänt uppochner på mitt gamla krusifix halsband jag fick av henne ;)
hehehe xd
Jag ville köpa ett halsband med hexagram också, men det fick jag inte :/
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet