Gud, finns han?
Citat från Xuchilbaraz
Citat från Bunnymajs
gud är solen!
YEAH!
LOL!
kolla första delen av filmen "zeitgeist" ;o
men obviousface .__.
religion är helt åt helvete ändå so whats the big idea
Folk som förespråkar det är de som förstör religion. (Menar inte alla personer som är kristna/muslimer eller judar nu. men dem som beteer sig radikalt emot de som inte tror.)
Religion i sig är en bra sak.
Citat från SamuraiX
Människor som inte ger kyrkan pengar hamnar i helvetet* menar du?[/i]
Då kan jag allt säga att de kyrkor som säger så går emot allt vad som kristendomen står för, och det vet jag. Eftersom det står i Bibeln att ett pengagivande ska vara frivilligt annars är det bättre att låta bli att ge över huvud taget
Varför skulle han/hon/den/det/whatever finnas? >:
Det är så roligt, för då kan man ju tro EXAKT vad som helst, för om man bevisat att det finns, så finns det ju och kan man inte bevisa att det inte finns så kan det finnas. Och man kan ju inte bevisa att något icke-exsisterande finns eller inte.
Citat från Basement
Citat från Anklever
Citat från Basement
Vetenskapsmännen har sagt att chanserna att jorden skulle evolvera i den takt den gjorde utan en högre makt är nästintill obefintliga...
Enligt det jag har lärt mig har jorden utvecklats ganska långsamt (om man bortser från klimatkatastrofer) till vad det är idag under flera miljarder år, alltså ingen skapelse av en Gud på sju dagar. Jag tror dessutom att forskare oftare brukar använda sig av "slumpen" för att förklara oförklarliga händelser istället för att använda Gud som förklaring.
Jorden är i nuläget ca 4,6 miljarder år gammal.
Sade att forskare har kommit fram till att jorden inte skulle kunna evolvera så "snabbt" som den gjorde utan en högre makt. I den meningen påstår jag aldrig att första skapelseberättelsen stämmde, ellerhur?
Du påstår att någon skapelseberättelse stämmer. Vilka forskare säger det där?
Gud älskar människan så hårt att han låter oskyldiga bli mördade, våldtagna, ihjälsvultna och dö av sjukdom.
ohyes ohyes!
Denna tråden irriterar mig en hel del. Ni som säger "forskare säger x och y", ni vet väl att de finns många troende forskare? Bara för att du inte tror på någon religion betyder det inte att Gud inte finns, samma sak med big bang och evolutionen (som är även bara teorier även om det finns teoretiska bevis som stödjer dessa teorier), även om de nu skulle vara sanna, betyder det absolut inte att det inte finns en Gud. Tex så är deism en gudsbaserad tro utan religion. Sen så tror jag att bibeln är en enkel förklaring till varför och hur, kan tolkas på många olika sätt.
Om gud finns, är han ond. Då han skapade den girigaste och elakaste varelsen som finns på jorden, människan! Han älskar oss vad vi än gör och alla är lika värda! Även om vi förstör jorden med avgaser och odlar hans älskade djur för att äta med till middag.
Citat från Weetos
Citat från Zac
Gud älskar människan så hårt att han låter oskyldiga bli mördade, våldtagna, ihjälsvultna och dö av sjukdom.
ohyes ohyes!
Jorden är helvete, jorden styrs utav satan.
Gissar på att du inte är seriös, men om du är det. Gud fördömmer oss till helvetet när han älskar oss? no u.
nej, han finns inte.
Basement
Nuffsaid.
jag tror han finns :)
ja gillar idéen me att homosexualitet är en dålig sak, men att han satte killars g-punkt i arslet (:
finns inte. tror mer på jediriddare
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet