Gud, finns han?
Det är det ingen som säger heller. Varken teologer eller om du går efter den allmänt vetenskapligt accepterade teorin som kallas "Big Bang". Så ja; jag håller med.
Do explain. Vad är gud/Gud för dig?
Så det su säger är nu, rätta mig mer än gärna om jag misstolkar; Gud har alltid funnits och har skapat allt vi möjligen kan uppfatta oberoende av hur vi uppfattar det = allting som finns i det vi uppfattar som det universum vi finns i?
Det är exakt samma förklaring som vetanskapen visar till, bara det att där blir ordet gud utbytt med ordet energi. Allting du ser är gjort av energi i dess minsta beståndsdel så som vi förstår det. Givet tidens gång så kan denna energi genom naturens lagar bilda det universum och verkligheten som vi uppfattar med våra olika sinnen, utöver de rent matematiska bevisen.
Den totala mängden energi i vårt universum har alltid varit konstant. Den har inte gått från 0% till 100%. Den har alltid varit 100%.
Det blir som svårt att inte se liknelsen mellan gud och det allting är gjort av givet dessa kriterier. Vilket är energi.
Nu är det inte så att jag försöker bevisa att gud finns. Far from it. Jag tänker dock inte förneka att det finns en väldigt sammaträffande liknelse.
Svar nej. Totalmängden energi i universum har alltid varit 100% då energi varken kan skapas eller förstöras, endast omvandlas. Om något så var det tiden som började gå åt det håll vi kallar "frammåt" vid Big Bang då tidsuppfattning är relativt.
Varför begränsa en allsmäktig entitet, en skapare, till att vara frånvarande i all materia? Är denna entitet så pass egoistisk att denna inte vill vara närvarande i sin egna skapelse? Varför är vi skapade i Guds avbild om han inte är en del av oss fysiskt? Är den bara i våra tankar? Är den inte då påhittad, som bäst en hypotes, per definition? Enligt mig så kan du inte riktigt tro på Gud om du inte tror att den är en del av dig. Gud är i allt och alla, om man så vill. Jag har svårt att tro att en sådan mäktig entitet som böckerna beskriver Gud skulle begränsa sig till vad vi människor kan förstå. Det är rätt löjligt att Gud refereras med ett bestämmt kön. Det är förolämpande mot Gud. Gud har inga gränser. Kön är en av dessa icke existerande gränser.
Unified field theory
k thnx bye
Sure, de som föreläser unified field theory kanske har enligt dem någon sorts koppling till allting som finns men jag har ungefär 15 minuters erfarenhet av ämnet i fråga i form av video att argumentera för eller emot och jag suckade och stönade genom varje sekund. Jag beklagar men det är för cringe för mig. Där kommer vi inte överenns då jag inte har erfarenheten som krävs.
Jag vill mer sammanföra det vi som samhälle tror med det vi vet till 99%. Det en enskild individ upplever under påverkan av substanser är rätt orelevant i min åsikt.
Ja, för att syndare straffas alltid.
Nej
Nurium, vad säger du? Behövs det en ny tråd tro? Jag kan tycka att det inte duger med en trådtitel vars formulering ger ett så pass enkelt svar som ja eller nej.
ja r gud
gud är en quinna
Kvinnor finns inte !!
:o betyder det att gud inte finn s
manar nietzsche han kan mänga svåra ord
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet