Gud, finns han?
Gud, finns han?
https://www.facebook.com/MuffinJin/posts/463989843661341?comment_id=4512249¬if_t=like
Hej tråden, det var länge sen! Fick massa skit för den här bilden när jag laddade upp den på Facebook.
Nope.
Fan det är ju två helt olika saker, religiösa brukar inte våld mot ateister. Kanske vissa, men varför ska de få vara talesmän för alla religiösa?
Sen är det också skillnad på att respektera religion och att respektera religiösa som personer, vilket jag tror många missuppfattade.
Fortfarande ett efterblivet citat, då kan religiösa hävda samma sak om ateism.
Citat från MuffinJin
Sen är det också skillnad på att respektera religion och att respektera religiösa som personer, vilket jag tror många missuppfattade.
verkligen sant! Jag är emot religion för att det hjärntvättar många människor och skapar otroligt många bråk! Men jag har inget alls emot religiösa människor/människor med tro på gud. Så länge de respekterar mitt och andras val av tro så respekterar jag deras val!:)
Nej, folk tror han finns för dom har läst en jävla bok om honom. -.-'
Wat
Citat från RedShirtGuy
Citat från SamuraiX
Människor som inte ger kyrkan pengar hamnar i helvetet* menar du?
Nej som syndar och ej lever efter reglerna.
Så personer som inte stenar andra till döds för att dom inte gör som dom blir tillsagda, personer som inte dödar andra "hedningar" som ej vill acceptera deras tro, homosexuella, bisexuella, transexuella och folk som inte betalar kyrkan hamnar i helvetet? ... Fattar logiken där :)
(Ps. "Folk som syndar hamnar i helvetet", Njah massmördare hamnar i fängelse i några år och släpps sedan ut för att kunna göra vad dom vill igen, duktig "gud" är att hålla koll på något som dödar hans "skapelser")...
Jag tror inte på gud, jag tror inte på religion, Religion enligt min åsikt är idiotiskt och gör att många människor ber om att få saker fixade istället för att ta tag i det själva. (Dessutom så är näst intill alla religioner fientliga mot all annan tro (eller icke troende), vilket bara är patetiskt...)
Folk som tror på Gud är hjärntvättade och vill stena folk och hatar homosexuella. Jag är inte hjärntvättad och denna tanken är helt min egen :pPpPPPPPpppp
Avlatsbrev var dock den bästa skiten någonsin. Borde fan vara grunden till vår lagstagdning.
Jaha, du har mördat en skolklass.. skriv på här och få syndernas förlåtelse för en miljon så förlåter Jesus Kristus, vår frälsare dig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet