Grindcore
Coffin Birth gjorde mig lite orolig med death metal/deathgrind i beskrivningen, men det märkte man inte så mycket av och resultatet var alldeles utmärkt och pigg grind! :3
Men detta var allt huvudrätten! Efter två jävvla år så är den äntligen här...
http://www.cvltnation.com/in-mother-fucking-tense-cvlt-nation-streaming-false-light-forced-by-flame/
Det var faktiskt inte helt illa pinkat.
Ingen A+++ 5/5-skiva som kommer bli legendarisk, men tyckte ändå den var jävligt trevlig med ett jädra röj!
http://frailvessel.bandcamp.com/
Fick hem Purge - Sewage idag.
Noisear har alltid varit ett sjukt framstående gäng och nu verkar de ha nån split på g? Den här lilla biten var iaf. det göttaste jag hört på några veckor...
Cattle Decapitation är inte särskilt grindcoreiga längre sedan 2009 med The Harvest Floor. Men skriver i denna tråd ändå så man slipper Swedish DM retropacket i Death Metal-tråden.
Hur som helst. Ny låt från kommande plattan som släpps i sommar. Jag är jääääävligt taggad på detta då Monolith of Inhumanity spelas dagligen hemma hos mig. En av de bästa skivor jag hört. Tycker att den nya låten de spelar live låter väldigt bra och i linje med förra plattans dynamik. Cattle Decapitation är i en klass för sig nuförtiden.
VIKTIGASTE GRIND-SKIVAN 2015 ÄR HÄR NU! :D
https://haloofflies.bandcamp.com/album/qliphoth
Jag är liksom helt överväldigad! :o Det här är allt man kunde önska sig (å lite till) sen Moksha kom ut, för två år sen!
Eftersom ingen i denna tråd faktiskt bryr sig om vad folk postar så namedroppar jag torch runner här och ser hur det smälter in i havet av ingenting som är denna hemsida
Verkar ju va rätt död tråd med Kaos kris helvete har släppt nytt i år https://kaoskrisochhelvete.bandcamp.com/ "älska punk, hata punkare"
Inte lika bra som tidigigare imo men fortf helt ok.
Även Livet som Insats har släppt nytt vilket är sjukt jävla bra https://livetsominsats.bandcamp.com/album/check-your-grind
För den som inte känner till dem kan ja starkt rekomendera Sete Star Sept, va å såg dom får nåra veckor sen i Arvika
Brutal Blues är också att rekommendera, såg dom samtidigt som Sete Star Sept
Aldrig riktigt fattat grejen med Sete Star Sept.
Så jävla bra sjutummare.
Cuntlynguists: Jäkla bra det där!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet