Graviditet
Det är bådas beslut.
Skulle det däremot vara ett engångsligg och killen inte vill ha med tjejen att göra, så är det hennes beslut.
Men om jag får resonera enligt mina känslor, och för att jag gått igenom en graviditet så skulle jag vilja säga att det är kvinnans beslut.
Livet växer i kvinnans mage, det är hon som börjar att älska det osv.
Fast nej, jag skulle aldrig ta det beslutet utan min partner.
Sharon, ska barnet heta.
Begå självmord. Det var min första tanke i alla fall, vi får se hur det går.
Nej men jag har inte den blekaste aningen. Innan allt det här så var jag så himla för abort som man kunde bli, men nu vet jag inte längre, heh. Inte lika enkelt när det gäller en själv.[/i]
förstår hur du menar, kände det också =/ alltså att jag inte var säker på att jag skulle palla en abort om jag nu hade varit gravid.
Men å andra sidan måste man ju tänka på sig själv och sin livssituation liksom, och dessutom det bästa för barnet. Ett barn skulle inte må bra med mig som morsa i af, hahah.
Rensa en kattlåda, ammoniak dödar allt... he he he.
Citat från horskaft
Inte lika enkelt när det gäller en själv.
Amen!
Fick mig en riktig fundererare en gång och det var tungt.
Kom ihåg varför du tyckte som du gjorde och ha det i åtanke när du överväger det hela med den nya informationen (som är typ... känslorna och så, tveksamheten)
Lycka till, hur du än gör
Citat från Birdy
Yep, bort med barnen ifrån världen och människor överlag.
Mannen har dessutom inget att säga till om. Jag har p-stav och skulle det lyckas tränga igenom ett barn så skulle jag göra abort direkt och inte ens tala om det för honom. Han har ingen rätt att veta eller att få bestämma.
Min kropp, mitt val.
^
fyfan va fittigt.
Hoppas du aldrig får ligga.
Min syster är emot abort så vi fick övertala henne.
Pssh. Vad ska hon med ett barn att göra egentligen.
Citat från c0opycat
Citat från KamelFabriken
Citat från c0opycat
^
ändå fegt och idiotiskt.
Kan väl bara säga att om ni var i min/vår situation skulle ni göra exakt samma sak.
Och som sagt är det nog en stor chans att soc. är inblandad, men den familjen kan de inte stoppa när inte ens polisen gör det.
Detta låter verkligen påhittat nu när jag läser det, varför tror jag ens på mig själv?
Nåja, kände ni henne skulle ni fatta. Gå vidare med era liv, tack.
Nej. Jag är inte dum i huvudet.
jag hade anmält det till soc, eller sett till att någon gjorde det, inte suttit och varit rädd.
Hur ska hon veta vem som anmält om hela din by vet om vad som pågår?
det där är bullshit!
Barnet dog för några dagar sen, så jag behöver nog inte anmäla.
Känner mig riktigt hemsk ändå.
sluta samlaga :((((
Jag tycker att mannen borde ha något att säga och om han vill göra abort, och modern inte vill det, så tycker jag i alla fall att han inte borde behöva ta hand om barnet utan att få skit för det. Alla klagar alltid på att pappan drog och inte var där och bla bla, men det är lika fel att tvinga mannen att bli pappa om han inte är redo för det som att tvinga mamman att göra abort. Sen beror det lite på hur situationen ser ut, men same shit.
Tycker dock det är rätt att mamman får bestämma, det är hon som bär barnet, om hon vill behålla sitt barn, så ska hon få det. Dessutom känner jag många som gjort abort och blivit sjukt deppade av det, vissa blev sjuka p.g.a aborten o.s.v.
fattar inte varför alla har så jävla bråttom. förstör er ungdom bara, gör det. lol, tards.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet