Graffiti
Vad tycker ni om graffiti?? Och nu menar jag graffiti och inte meningslöst klotter lr tags....
Tags:
Graffiti:
Själv tycker jag det är fett coolt och snyggt, bättre än typ en tråkig betong vägg.
Jag tycker typ SL borde hyra in folk som gör sånt hära på perongen fast namnet på hållplatsen... (till e.x Slussen)
Nu vill jag höra era åsikter.
Graffiti är snyggt :D
men klotter är inte lika snyggt
vi har graffiti i klass rummet men det är inte snyggt .__.
Detta är ju ett väldiskuterat ämne och jag har för mig att jag redan har sagt min åsikt här på EC.
Är det välgjort är det en fröjd att se på. Är det bara meningslöst dravel som tags är det bara onödigt.
Citat från Murtain
Är det välgjort är det en fröjd att se på. Är det bara meningslöst dravel som tags är det bara onödigt.
Joo exakt... fast berror också på var målningen sitter....
Citat från JulMustarN
Citat från Murtain
Är det välgjort är det en fröjd att se på. Är det bara meningslöst dravel som tags är det bara onödigt.
Joo exakt... fast berror också på var målningen sitter....
Haha, det är sant det med. ^^
HAHA PMS :D
Graffiti är coolt
Klotter är inte coolt <3
coolt, skulle nästa villja kunna sånt
slarviga tags gjorda av typ tusch suxx.
Graffiti däremot är jävligt ballt när det är välgjort :) diggare som fan.
Coolt att så många gillar det... och faktist känner jag han som gjort bilden jag la upp i första inlägget (graffiti målningen)
Graffiti kan vara väldigt snyggt! :)
Det kanske inte är så schysst om man klottrar eller så på andras egendomar, hus etc men på gråa och tråkiga broar passar det väldigt bra. ;P
Graffiti är riktigt snyggt om man kan sin sak.
Tags är bara fult och onödigt! Dom förstör samhället!
Tags kan dock vara snygga. Om artisten är lite mer "udda" och artistisk. Som en kille här där jag bor, vars tag är en sköldpadda. Som ser jävligt grym ut. (han kör efter en stencil.) Annars är tags jävligt onödiga och fula. Men större målningar är sjukt snyggt. Och roligt.
kan vara snyggt. :)
Citat från Staley
Aa det är klart, såna som man lägger ner tid och själ i är snygga. Som man bryr sig om och som man vill ska se bra ut.
Men inte när man tar en random spray burk och skriver t ex. "MA HOMEBOY GANGSTA FO MA MAMA!".. Det är bara patetiskt.
Word.. eller klassikern.. "***** was here!"
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet