Gör ni någonting för att ''sakta ner'' förintelsen?
pantar, äter inte kött, åker kollektivtrafik alternativt går/cyklar så mycket som möjligt. Dock så röker jag och det är jävligt dåligt av mig jag vet.
Nej, jag gör inget åt saken.
Äter inte kött, källsorterar, åker kollektivtrafik osv
läste en blogg här på ec som har asbra tips hur man "kan sakta ner" förintelsen under sin vanliga dag, ska leta reda på den
edit: hittade! http://www.emocore.se/?sida=blogg&read=217476
Alltså.. känns "förintelsen" verkligen som ett bra ordval?
Åker kollektivt/går
Äter inte kött
Annars är jag rätt keff antar jag
Hej jag kör en diesel a-traktor som bolmar ut avgaser med raktrör utan några filter. Jag värnar om miljön.
Måste säga att bloggen känns väldigt lol. Känslan jag får är "Om du inte stänger av kranen dirr hatar du JORDEN!!!!!!! :'("
Och jag vill ha riktiga bevis på att CO2 har en DIREKT koppling till klimatet. Inte att tempen och CO2 har ökat samtidigt. Detta är inget bevis för at det finns ett samband. Vi måste däremot spara på resurser i form av grundämnen och dyl. Elektricitet borde tas från naturkraft då olja är en ändlig resurs. Tror ni världens politiker gör det? Nej. Oljebolagen sätter stopp :)
Citat från CryOutLoud
låter bli o tänka på den
--------------------------------------------------------------------------
Förintelse?
Annars för att vara snäll mot miljön slänger jag skräp i papperskorgar.
Jag spolar även ner alla mina använda P-piller i toan, så det blir ett antal per vecka, jag vill inte smutsa ner jorden.
"lampan tend" är inte bidragande till "jordens undergång". Elektriciteten är inte miljöfarlig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet