Gitarrtråden
Snabb fråga: skulle det fungera att koppla min Line 6 HD500X till datorn, sedan ett USB headset till datorn, och få ljud från min Line 6 Pod HD500X genom datorn?
Favoritmodell - Gretsch
Förstärkare - Fender
Mickar - Filtertron
Citat från Darren:
Snabb fråga: skulle det fungera att koppla min Line 6 HD500X till datorn, sedan ett USB headset till datorn, och få ljud från min Line 6 Pod HD500X genom datorn?
Har du externt ljudkort kan du ju köra poden genom det och (antagligen, de flesta har) ha direct monitor så du hör vad som spelas direkt i hörlurar. Om hörlurarna är USB går det nog inte dock. Varför inte bara ha ett par vettiga hörlurar inkopplade i poden annars?
Som ToTheLions sa så trivlar jag starkt på att du kan höra ljudet om du har headset kopplat till datorn. Koppla till poden istället.
Citat från Gecko:
Tack! Men frågan är nu hur jag gör för att lyssna. Har kopplat in allt, jag vet att alla enheter ska funka. Det är bara själva ljudet från min Pod till datorn som jag inte kan lista ut hur man fixar.
Har även öppnat Reaper, spelat in, men jag hör inget.
Måste troligen gå till Reaper>Options>Prefrences>Audio och fixa någonting där, eller?
Se till att Audo In på Reaper är Poden.
Citat från ToTheLions:
Oh, okej, så det är nog ganska kört då.
Gav nyss bort ett par vettiga hörlurar, men det är snart dags att skaffa nya.
Du ska dock ändå kunna spela in, även om du inte hör något ljud undertiden du spelar.
Min favoritgitarr är min Ltd Ec 1000, har ett gäng andra också. Kör peavy 6505 med en maxon od 808 och lite annat i repan, sen kör jag Guitar-rig eller Amplitude genom en scarlet 2i2 som övningsstärk hemma.
Om du spelar in och sparar till datorn ska du kunna höra din inspelning via ditt vanliga headset/högtalare.
Men som tidigare nämnt så ligger problemet i att du måste koppla ett par hörlurar till poden.
Tja Darren,
Programmet heter "POD HD500 Edit" och du måste ha det igång samtidigt som Reaper för att få medlyssning.
För inspelning: När du kopplar in Pod i datorn med USB så ska du få en ny mic i dina ljudinställningar som heter just Pod HD500. Men programmet krävs för att min dator ska hitta den i alla fall.
----
Önskar att man kunde få ett så här krunchigt ljud med Poden:
Men kanske skulle vara mer givande att lära sig bygga såna här:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
