Gitarrtråden
På tal om spökande noisegates; batteriet i min NS-2 gick från lågt till dött på några minuter idag. Inte bara volymskillnad - den distade sista 5 minuterna. Funny shit.
Säga vad man vill om BC Rich... Men jag älskar verkligen min JRV NJ Deluxe!

Säljer en Agile i nyskick i Göteborg om du är sugen, wink wink.
http://www.rondomusic.com/interceptorpro830ebblueflmdot.html
Håller tummarna för att länken fungerar, sitter med mobilen då jag är datorlös.
Nypris ligger på $900, men det blir avsevärt mer med tullpriser + frakt.
Har tänkt mig 7 papp för den. Stämd/intonerad i F standard med .075-.010 tror jag. Enda felet jag hittar på den är att D-strängen (enligt standarddstämd 6:a) skallrar, kan se om jag kan få det fixat snart.
Säljer den inte för att den är dålig på något sätt, känner mer att jag vill skaffa ny 6:a eller stärkare!
EMG 81-7 eller EMG 707?
(Har övervägt att skaffa EMG 81-7 för kvaliténs skull) Fast EMG 81-7 är aktiva pickups, jag vill inte ha aktiva pickups. ):
Någon som vet vilka pickups jag borde skaffa om jag vill ha samma kvalité som EMG 81-7?
^Vad för musik spelar du? Röstar oavsett på bareknuckle, om du inte vill ha aktiva. Ta en titt: https://bareknucklepickups.co.uk/main/
Spelar för det mesta -core eller -metal.
Tack, ska kolla!
Gamla små fenderstärkare är kul, koppla in dem i ett kabinett och crank dat shit så låter de helt otroligt.
Har någon av er gentlemen testat sustainiac? Såg några videos på tuben, verkar ganska trevligt
Citat från Impl0de
Citat från Synyster
So far away hade inte varit lika bra utan Sustainiacs squeals, gör lix hela solo't typ
Undrar om man kan installera det i vilken gitarr som helst.
Indeed! Han använder den fan överallt!
Pretty much, bara neck pickupen sitter ett normallångt avstånd ifrån bridgemicen. Annars kan det bli störningar!
Man kan beställa i både humbucker (fortfarande en singelcoil) o singlecoil storlek, även för 7 strängade gitarrer :).
I see! Jag hade egentligen ingen plats i min Synyster Custom, så han som satte in den tog bort trä o gjorde större utrymme! Funger galant, då kunde jag även ha switcharna lite högre upp, istället för att ha dom trångt tillsammans med volym/tone rattarna :).
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet