Gitarrtråden
Okay, behövde lite referenser att gå efter i er diskussion^^
calle<3
Mer gitarrporr från Invictus:
Gillade den här mycket mer än den förra, Mhhhm dat wood.
Fast det där undre hornet gör det väl lättåtkomligt på dom högsta banden? Kom och tänka på det iaf..
Och det där är Daniels som jag förstår det, vill så gärna ha en liknande gitarr. Och faktiskt inte för att det är en "signatur" vildhjarta... Snarare för att det är en sån jävla snygg gitarr<3 Men, 20k eller vad dom kostar är för mycket.
Finishen är inte att leka med!
Såg nu att det kanske var samma gitarr haha. Blev förvirrad då daniel blev taggad på den där.
Bygg en 7a, eller bygg en tele 8a. Hade jag så gärna velat se
Kan någon förklara för mig vad en 7 samt 8 strängad fyller för funktion? Det jag har förstått är ju att man kan ha te.x 6 i vanlig E stämning och dropp D på översta 7 strängen eller är jag ute och cyklar?
Jag är en bluesman, jag vet inte sånt här :(
Någon som kan ge mig övningar/tips som förbättrar string skipping & hastighet? :(
Hastighet på greppbrädan eller picking?
Greppbrädan, fingrarna hänger inte med ibland vilket suger när man ska spela snabbt
Skalor tycker jag bruka funka bra till en början, att lära sig en skala upp och ner - spela långsamt tills den sitter bra - öka tempot, detta kan man även göra efter metronom.
Tack!
En video hade varit gött!
Jag försöker mest fokusera på att förbättra hur jag spelar just nu, stör mig grovt på alla småfel som jag gör :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet