Game of Thrones
Fan här sitter jag och har sett men ingen att snacka med och så ville jag spoila i denna tråd men HEPP
är.det tänkt att jag ska vänta hela helgen eller
Vem kan man spoila för då ens :sss hela poängen ba POFF
Jag är otroligt glad att de skippar de händelsefattiga detaljerna som fick de övriga säsongerna att bli långtråkiga. Denna säsong känns finslipad och jag sitter på kanten av soffan varje avsnitt.
Sen kan jag hålla med dig att Gendry sprang rätt fort, men det är oklart hur långt de gick ifrån muren. Kunde ju varit en dag sicksackande som tar fyra timmar att löpa i en racksträcka. Dessutom har vi lärt oss under seriens gång att kråkvägen går omfattande fort både för korpar och drakar.
https://goo.gl/xTsCK7
Jag tycker fortfarande att de är bra, men Gendry sprang lite väl fort. Känns som han kom i kontakt med "the speed force" och sprang genom tid och rum.
Det enda problemet jag har med det senaste avsnittet är att det inte fanns några time-stamps så folk utan egen fantasi faktiskt förstår att de var där uppe ett bra tag. Alternativt lägga in 2-3 mer scener som kanske visade det visuellt istället.
Edit: Haha, missade visst att Gendryn sprang tills det blev natt till och med. De visar ju det visuellt. Folk ska gnälla på allt :'D
Sansa sa åtminstone att de inte hört av dem på någon vecka.. men det är ju oklart hur länge de uppehöll sig i Eastwatch. Hursom löpte Gendry rikligt kvickt.
Tycker att hela säsongen gått i samma spår som t.ex. The Walking Dead gjorde; Jag är inte rädd för att alla kan dö närsom längre.
De verkar ju ha varit omringade över natten, då jag vill minnas att solen gick ned och sedan upp.
Tror inte att benrangel i rustning simmar speciellt bra.
Benjen är väl halvt (?) white walker och kanske har någon speciell connection med de andra white boyzen. Han dök ju upp från ingenstans när Bran träffade på honom, efter att Hodor inte kunde hålla en nedrans dörr stängd, också.
Citat från Skype:
Nej, de kanske inte simmar bra, men de har enorma spjut som kan kastas rakt genom drakar från ett par hundra meters avstånd, etcetc.
Finns ingen anledning att kasta spjuten i det läget. De hade ju upperhand deluxe. Jag är helt med dig i din kritik mot att det blivit mer lame och förutsägbart, men de kunde likväl bara vänta ut dem.
Herregud för att överanalysera en TV-Serie. Finns miljoner saker varje säsong man kan överanalysera som förklaras i böckerna. Sluta titta istället? Läs böckerna? Kanske passar dig bättre.
"Varför såg zombien helt plötsligt rädd och förvirrad ut när alla andra i dess grupp dog? Har de känslor?"
Är det relevant för storyn om Zombies har känslor eller inte? Skulle det göra stor skillnad?
Nej
"Hur länge var de faktiskt där?"
Titta på avsnittet igen! :)
"Varför stod en magisk armé runtom dem och bara väntade?"
Titta på avsnittet igen! :)
"Varför var ens isen skör från början om det nu inte tog lång tid för den att frysa ihop igen?"
Jag ger upp...
Du vill ju för fan hitta fel som inte finns? Emocore i ett nötskal.
kul, gissade rätt på att det som hände i slutet av senaste skulle hända. förtjänar en medalj
Citat från Skype:
Finns ingen anledning att vänta. Även om spjuten var utav någon sorts speciell magi så kunde NK lika gärna ha tagit vanliga spjut och kastat.[/i]
Om inte annat så kanske han var medveten om att draken skulle komma. En drake, eller 7 bad boys i armén. Känns som en relativt bra tillökning. Who knows? Vi får inte riktigt veta sådant längre.
NK har samma syn som Bran har i och med att han kunde gå in i Brans syn när han låg under trädet i grottan.
Benjen har väl följt efter WW hela tiden och hade säkerligen bra koll på hela händelsens förlopp.
jag kan tänka mig att gruppen inte gick så snabbt eller långt från Eastwatch, målet var inte att slå något långdistansrekord utan att få tag i en zombie
Citat från Skype:
Dude. https://en.wikipedia.org/wiki/Suspension_of_disbelief
Älskade det här avsnittet bortsett från tjabblet mellan Arya och Sansa. Hela anstormningen och waiting game't med WW-armén var lysande gjort. Och Cleganes repliker är ju bara guld.
Dom hade väl inte längre så mycket tid på sig att göra klart serien? Hellre att dom tar bort allt fluff än att vi inte får se slutet imo.
Grymt avsnitt.
Så jävla fett som en ovan skriver om the waiting game-scenerna. Lysande.
Ett frågetecken var väl att John skulle springa runt och "dräpa" döda när alla väntade på att han skulle hoppa upp på draken, det kunde dom väl ändå gjort snyggare på något sätt.
Sen att the hound och tormund äntligen fick växla lite meningar med varandra. Njöt
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet