Game of Thrones
bara jag som tyckte att senaste avsnittet var så sjukt tråkigt? vi fick typ 5 min av alla plots utom daenerys där vi inte fick något alls. allt kändes bara så filler :s och plotlinen som byggdes upp med sandor dog ju ner direkt??Spoiler - Klicka fär att visa posten.
Den snubben kanske är Jaqen?
1. Arya lever, svårt att ta hennes nylle då. När hon såg sitt eget ansikte på väggen var det ju bara en hallis eller dylikt.
Spoiler - Klicka fär att visa posten.
2. Arya är märkbart mycket kortare än Jaquen, dom är faceshifters not shapeshifters.
3. Arya blev ytligt skuren och sedan huggen 2 gånger, en till vänster, en ganska så precis i mitten. Båda dessa ställen är bara tarmar och inga vitala organ, risken finns att hon förblöder men det tar ganska lång tid, därmed den kända faktan att det är så extremt plågsamt att dö av hugg i magen om det inte träffar vitala organ, du förblöder långsamt och det är en utdragen död. OM du ens dör, tar man hand om skadan relativt snabbt så är risken att dö inte sådär superstor, om du nu får rätt vård. Det var antagligen därför hon valde att sätta huggen där hon gjorde, då det är allt annat än en snabb död, och nu fick hon inte slutföra sitt fina huggande då Arya gjorde motstånd.
Allt som allt är jag 99% säker på att Arya överlever. She's a nifty little one och kommer mest säkerligen att hitta vård. Anledningen till att hon inte bar runt på needle tror jag är att det är inte smart för en så ung person att springa runt med ett fint svärd i sådana där områden, det är onödig uppmärksamhet och risken att bli bestulen och hamna i trubbel är överhängande hela tiden.
EDIT: Snubben nämnd ovan är mest säkerligen Jaquen, Arya betyder mycket för honom, självklart vill ha se att hans order utförs rätt. Han kommer antagligen ta in henne igen och låter Arya ta sin hämnd själv.
1. Good point, glömde det helt.
3. Mjao men jag tänkte mest på att hon legat med ett öppet sår i Bravos smutsiga skitvatten. Oavsett om det var ett dödligt hugg eller inte är infektionsrisken rätt hög.
tvivlar starkt på att hon kommer dö, den enda karatären i mitt minne som blivit attackerad och dött i ett senare avsnitt är väl khal drogo? och det var ju relevant till daenerys karaktärsutveckling osv. tror att om de velat döda henne så hade vi sett henne dö i förra avsnittetSpoiler - Klicka fär att visa posten.
Citat från BEOWULF:
3. Mjao men jag tänkte mest på att hon legat med ett öppet sår i Bravos smutsiga skitvatten. Oavsett om det var ett dödligt hugg eller inte är infektionsrisken rätt hög.
Tänkte också på detta, inte så mysigt med den bakteriehärden i såren, men sen när har bakterier stoppat någon i Game of Thrones. Folk blir bitna, skurna och kastade i skit och ta mig fan vet allt. Enda infektionerna jag sett hittills(som jag minns) är pga gifter.
vi har ju egentligen inte mycket info om hur deras immunförsvar skiljer sig från verkligheten
Det borde ju vara avsevärt mycket sämre, kan man tycka. Men det återstår att se.
inte nödvändigtvis, mycket möjligt att det utvecklats fram resistens mot vanliga bakteriella infektioner, då hygienstandarden är riktigt låg i typ 80% av westeros
Kanske inte en infektion, men The Pale Mare (pesten basically) härjade ju utanför Mereen. Daenarys blev ju inte sjuk av det, men andra blev det. Sedan är ju greyscale någon form av sjukdom också, men huruvida den är magisk eller inte kvarstår att se.
I böckerna blir ju även Greyjoy-soldaterna som Reek förhandlar med sjuka av vattnet de dricker
Spoiler - Klicka fär att visa posten.
Citat från rebby:
vi har ju egentligen inte mycket info om hur deras immunförsvar skiljer sig från verkligheten
Tror att människor under medeltiden hade bättre immunförsvar än vad vi har idag. Människornas vardagar var ändå att vandra i skit varje dag, tror att det kan göra kroppen mer van så att den utvecklar ett bättre immunförsvar.
Arya kommer att räddas av Lady Crane :>
tekniskt sett så borde arya dö, som i den gamla goda tiden när den stora Khal drogo dog av ett infekterat litet rivsår på bröstet. Vilket var typ en jävligt stor dödsorsak på medeltiden. Sen så är ju detta en fantasy så behöver inte nödvändigvist vara realistiskt, men när dem går från saker som verkar realistiska till orealistiskt så börjar den förlora sin charm.
Anyway, som jag sa innan, fortfarande besviken. Inte ens kul att the hound kom tillbaka. Först blir alla helt mirakalöst hjältar och räddar våra stora huvudkaraktärer i sista sekund. Arya kommer bli räddad nästa avsnitt ((((:
Hur kunde dem ens hitta personerna dem räddade? Som när sansa blev räddad av brianne, hur kunde hon veta att hon var där exakt just då? Är ju inte direkt så att hon har en mobil med maps, och sen när benjen kom och räddade bran, hur ens? ingen förklaring på nånting längre. Känns som om ingen kan dö i serien längre, att jon snow skulle komma tillbaka kändes ju som en självklarhet, kändes som säsong 6's största höjdpunkt för man istortsätt visste de skulle hända. Men nu kom benjen tillbaka, och the hound. De förlorade själva charmen och hur viktig just jon snows return hade varit.
I nästa avsntit kan vi väl förvänta oss att hodor kommer tillbaka oxå, även om han är en "stor kille" så hade han nog varken kunnat springa ifrån eller döda en hel armé utav zombierna.
Helt sjukt hur dålig denna säsongen har varit. Man märker verkligen av att dem inte har nånting att gå efter längre.
Jag gillar att det händer en massa bra saker nu, då vet man att en hel shitstorm väntar ^
Kom förresten att tänka på Gendry när The Brotherhood Without Banners dök upp igen. Jag tror att vi kommer få se honom snart, möjligtvis med dem. Hade även en teori om att det var han som gick bakom Arya där men ser inte riktigt ut som honom, han kan ju dock ha förändrats en hel del sen sist.
Alltså jag har så mycket tankar kring allt, tycker det är så himla kul att de börjar öppna upp för lite fler stories. Det har ju varit samma personer man har fått följa ett tag nu så ser verkligen fram emot att se mer av The Hound. Och Dorne, åh.
vill bara påpeka att kalle drogo är den enda som inte dött i samma avsnitt anfallet hände
jorah kanske blir ett undantag men hittils har folk som blivit skadade i ett avsnitt kommit tillbaka i senare
tex när jon fick en massa pilar i sig
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet