Friendzone
Nu ljuger du, tjejer blir inte friendzonadeeee,
det handlar väl snarare om att man blir kär i/kåt på någon -> tofflar för denne -> hen tar det som att man bara är vänlig och man vill då inte erkänna att man har känslor för personen för då riskerar man att förlora den kontakt man har, eller?
HAHA JA.
Jag var kåt i honom, so. Han typ ''Friendzone'' men nu vet jag inte om jag har känslor för honom, jag tycker om honom mer än som vän.
Du kan vara töntig. <3
Visst suger det att hamna i friendzonen. Men Tycker absolut att det är ett överdrivet gnäll.
Man är liksom inte tankeläsare, om du tycker om mig, säg det då. Sen är jag den sortens person som kan fortsätta vara vän med folk även fast dessa tycker om mig.
Och så kan jag också lägga till att jag attraheras av diverse saker som kanske inte friendzonad individ har, jag kanske helt enkelt inte är attraherad av hen, och kan inte heller bli kär (hence, ser hen som endast en vän).
tycker att gnället är riktigt jävla jobbigt.
Så: Ni får gärna må dåligt, men vi är inga onda människor som borde kastas i elden.
Friendzone, visst är det frustrerande att bara vara vän med någon man gillar men hellre att man har kvar dom som vän än inget alls.
Plus att man ska aldrig tvinga ett förhållande, finns känslorna inte där så äre bättre att hen säger det så att man kan gå vidare.
Jag har blivit friendzonad utan problem, bara glad att ha kvar dom :)
O jag har friendzonat tjejer men bara en enda har grälat över det, det måste ju ändå vara skönare att vara friendzonad än dissad.
Att ens använda ordet "friendzone" när man ämnar på sig själv visar bara på att man är äckligt inconsiderate, som att personen är skyldig att ligga med en för allt man har gjort, jävla betabeteende. Han/hon är inte skyldig dig något, lika lite som du är skyldig honom/henne något, så vänd på klacken om du inte tänker uppskatta en ny vän. Gör dina avsikter tydliga. Man the fuck up.
tl;dr
Har aldrig blivit dissad.
Jag tror att jag från början har missuppfattat hela grejen. Betyder friendzone något mer än att den ene är kär/kåt och den andra vill vara kompis, eller lägger man automatiskt en seriöst negativ underton i det hela? Förstår inte alls hela "X är inte skyldig dig någonting".
Menar, klart det är tråkigt om man blir kär i någon som inte känner tillbaka, så är det väl för alla. Är man redan kompisar blir det en "friendzone", eller är jag helt ute och cyklar här?
En kille som jag gillade sa till mig "jag tycker bara om dig som en kompis", det anser jag vara en "friendzone".
Tjejer kan ju också bli friendzonade, hände mig...
Fram tills att han blev kär i mig, men ett tag så såg han mig inte som något annat än bara vän.
Helt seriöst föredrar jag att hamna i friendzone, är alltid jag som får säga till snubbar att jag bara vill ha kvar dom som vänner, antigen pga den stora ålderskillnaden eller annat.
Börjar bli jobbigt nu
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet