Fria till någon/Förlova sig i låg ålder?
Nej, det gör inte alla.
Nej nej och nej. Herregud.
Nejnej, inte ens många som kommer förbi stadiet av att vara förlovade.
Eller så vill de bara vara förlovade. Samma sak som att vara gift bara att man inte är juridiskt bundna till varandra och lägger ner 10tusentals kronor på bröllop.. Enligt mig.
Men istället bara lägga ner några tusen på just ett par ringar.
Eller köpa billigare ringar. Det är bara symboliskt.
Har redan varit gift fem gånger
En vän till migs lillebror "förlovade" sig med sin flickvän. Han är 14 eller 15 år. Hon ifrågasatte lite och frågade när de tror att de kommer gifta sig, i vilken ålder och så.
"Nämen.. så seriösa är vi väl inte kanske."
Åh orkar inte. Det har blivit en ful trend att förlova sig tidigt.
Jag förlovade mig vid 17 år, med världens underbaraste kille, det är han fortfarande men jag förlorade känslorna, vi är nu polare istället :D
Vårat frieri va mera "vill du bli min?" som i mer än pojkvän/flickvän, istället för "Vill du gifta dig med mig?"
det va fantastiskt att kunna kolla på sin ring och veta att det betyder så mycket mer än bara kärlek, utan gemenskap och bästa vänner. Jag va otroligt lycklig som förlovad, det va kul. Ångrar ingenting.
personligen tycker jag att man ska förlova sig om man verkligen känner att detta är "rätt". Man vill inte att ett frieri ska tappa sitt värde.
Hakona matata :D
Det är så sjukt jävla löjligt och förstör meningen med hela grejen. Skärp er, snorungar.
Citat från chickenmcnuggets
Det är så sjukt jävla löjligt och förstör meningen med hela grejen. Skärp er, snorungar.
^that ..
Citat från Krat
Citat från chickenmcnuggets
Det är så sjukt jävla löjligt och förstör meningen med hela grejen. Skärp er, snorungar.
^that ..
Precis..
Jag förlovar mig när jag tänker gifta mig, det vill säga när jag har barn och behöver det juridiska skyddet för dem.
Annars tycker jag att det är löjligt med både frieri och giftermål.
Var förlovad med mitt ex, vi var tillsammans i nästan två år. Var typ 16 när vi förlovade oss.. Ångrade mig jättemycket efteråt.. Kändes pinsamt.. Vi var för unga och jag sa ja för att annars hade han varit sur på mig eller nått hahahahha. Det säger väl mycket om hur fel det var att säga ja, var rädd bara. Han fick ryck är han blev arg, så jag vågade ju inte säga nej lol
Det var precis efter ett bråk också.... Allt var bara så fel, haha... Så pinsamt alltihop. :( Att jag ens skriver detta..
Min nuvarande pojkvän har också velat förlova sig med mig, men jag tackade nej. Har lovat mig själv att inte förlova mig med någon nu när jag är så ung, onödigt bara. Lol. :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet