Fria till någon/Förlova sig i låg ålder?
Vid 14 års ålder tycker jag det är lite väl tidigt. Vid 16 års ålder så kan jag tycka det är okej, beroende på hur länge man varit tillsammans. Dock tycker jag inte det är särskilt smart att fria till sin partner vid den åldern. Det tycker jag man kan göra när man är typ i 20-årsåldern.
Jag hade kunnat tänka mig att förlova mig med min partner (om jag haft någon) om vi hade varit tillsammans i över 2-2 1/2 år, typ.
Om det vore med "esses" som jag kallar min stora kärlek så skulle jag gifta mig här och nu... Han betyder allt för mig, fast jag inte betyder ett skit för han....Och vi har aldrig pratat eller något sådant, men jag skulle ändå göra vad som helst för honom för han är min andra halva! Saknar honom så.... Men alltså skulle inte tveka en sekund om förlovning om jag hade en sådan lycklig chans </3
Nej, bara nej.
Det beror alldeles på personerna och omständigheterna tycker jag. Själv ser jag inte idén med att förlova sig i ung ålder.
Men jag har en tös i min klass som varit förlovad i ett år nu med sin herre. Hon är då 15, och han är 21. Dom bor tillsammans och hela köret.
Men sen finns det ju dom som har varit tillsammans i två månader, är 14-15 och sedan förlovar sig utan att egentligen ha något seriöst.
ahhaha juste
i min skola finns det ett par
dom har blivit tillsammans, gjort slut, blivit tillsammans osvosvoso typ två, två och ett halvt år eller något
i mars i år ungefär tatuerade tjejen in killens namn på rumpan
och han tatuerade in hennes namn över hela HELA underarmen (typ tribal-aktigt också så sjukt jävla fult bara sa)
sen GJORDE DOM SLUT och hon skulle tatuera över något annat och han skulle lasra bort lol
efter tre månader blev de dock tillsammans igen
och nu har dom gift sig ahahhahfhfhafhhah båda har precis fyllt arton de har alltså gift sig alltså HÅLLBART
kan knappt vänta tills de ska "skilja sig" omfg
tycker det är roligt
Tror inte man vet vad man ger sig in på i den åldern.
Jag och min pojkvän har varit tillsammans i 1 år och 8 månader. Inte ens nu känner jag mig riktigt mogen för förlovning.
Kanske är för att jag tar det på fullaste allvar.
Tycker man kan göra det när man är typ 20 år och då ska man ha varit tillsammans ett bra tag så att man är säker på vad man gör :) En kompis till mig är förlovad :P
Jag tycker att det är dumt om man förlovar sig innan man fyllt 25, men att man förlovar sig som 14 åring är ju bara omoget.
Men nej, så himla töntigt.
Det kallas nykär! Då tror dom att det är riktig kärlek efter 2 månader!
Hade en kompis som är 16 och var förlovad i 2 månader. Skrattade inombords när de gjorde slut.
kan väl förstå om de förlovar sig efter typ flera år, att förlova sig är ju inte precis att skriva ett kontrakt att man är fast med den personen resten av sitt liv:p Men efter 2 månader är det lite fjantigt kan jag tycka. Dock är det ju inte helt säkert att de kommer göra slut. Min farbror träffa sin fru när han var 13. De är nu över 60 och har vart tsm hela tiden. (visserligen förlovade de sig inte förens i 20 års åldern men ja:p)
Självklart kan man förlova sig i ung ålder. Varför har man möjlighet till att vara mer kär när man är 25 än när man är 18,19,20?
Om det nu inte skulle gå vägen så har man lärt sig något av det hela.
Men 15 liksom? Man är inte riktigt mogen i huvudet då, inte ens när man är 18 längre.
Ska det vara seriöst ska man i alla fall vara över 18, enligt min åsikt!
Citat från FuckingPerfect
Men 15 liksom? Man är inte riktigt mogen i huvudet då, inte ens när man är 18 längre.
Ska det vara seriöst ska man i alla fall vara över 18, enligt min åsikt!
"Ska det vara seriöst så ska det vara över 18" måste vara det mests skeva och idiotiska jag har hört.
Vem tänker ens så, att man är, i ålder, för ung för att förlova sig? Jag lovar att jag känner många par som är 17-18 som är mer redo för sådant än par som är 24-25.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet