Frånvaro/Skolk
förut skolkade jag rätt mycket flera gånger i veckan men det var för jag mådde dåligt och orkade inte med allt för tillfället, men sen när jag mådde bättre hade det blivit som en vana så jag forsatte att skolka typ 1 gång i veckan, speciellt onsdagar. Det är skönt med en dag ledigt mitt i veckan, får mig att orka mer resten av dagarna.
I högstadiet var det rätt mycket skolk under 7-8:an sedan blev det skolbyte och min nya klassföreståndare var typ löjligt sträng, hon ringde hem för minsta lilla typ att man inte hade underskrift på någon lapp ._. Så jag pallade inte skolka utan en mycket bra täckmantel typ huvudvärk, sedan orkade jag bara inte komma på en av hennes lektioner som hon hade vår klass i så hon blev jävlit arg men jag sa bara att jag inte orkade (a' hon sa åt i stil med jah, jag fattar men gör inte om det. MUAHAHHAHAAHAHAHAHHAa då andra skolkat i min klass var det samtal hem och kvarsittning. (y)
men sjuk var jag nästan varenda månad i högstadiet, :3 nu i gymnasiet ska jag skärpa mig. (;
skolka hela tiden i åttan , men nu i nian ska jag sköta mig , känns inte riktigt bra å ha ig i 8 ämnen xD
har haft 80% frånvaro i skolan, sen 8an ungefär.
kids, stay in school.
var borta hela 8'an och första terminen i 9'an, pga mobbning & depression
Skolkar inte så ofta, men när det är långa dagar och jag är trött så brukar jag skylla på mensvärk eller huvudvärk och gå hem, lol.
8an - Skolade massvis.
1an - 60% frånvaro på en månad, 40% hela läsåret.
2an - 30% frånvaro.
bara från spanskan ^^ tog det för att jag får sluta 1 tim tidigare eftersom jag aldrig går på den ^^
Hm, jag skippar bara matten, spanskan och elevens val.
Har aldrig haft mer än 1% frånvaro. (:
Missa nästan hela åttan, men eftersom mina betyg va bra så fick jag hoppa upp till nian
40% närvaro i 9an.
dukti chey.
ca 60% frånvaro på vårterminen i sjuan.
Citat från polarbear
8an - Skolade massvis.
1an - 60% frånvaro på en månad, 40% hela läsåret.
2an - 30% frånvaro.
Cooling. bra träning till framtiden då du har jobb
Skolkar från spanskan hela tiden har gjort det i sjuan kommer göra det i åttan(och nian).. jag hatar spanska , så jävla sämst.. :P
edit: spanskan är 4ggr per vecka.. och jag skolkade från elevens val varannan vecka i sjuan..
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet