Fototråden
D40. Oldschool beyatch. Med min Nissin kan jag gå ner till 250/s iafl, var länge länge sen jag använde min Speedlight så jag minns inte, ska som sagt undersöka.
Citat från Liquify
Citat från natsukashi
Hur kort slutartid du kan ha med blixt beror på hur snabb din blixt är. De flesta ligger på runt 200/s-250/s, men det finns blixtar som går ner mot 500/s-1000/s. Men använd inte den inbyggda blixten plz, utan försök istället att kompensera med bländare och att fota där det finns mycket ljus! I värsta fall ett högt ISOtal men jag rekommenderar det inte. :F
Har man lägre än 200/s så kommer ridån med, om man inte har en av de nyaste kamerorna som är ute på marknaden nu, även med extern blixt :p
Lite förvirrad; vad menar du med ridån?
Citat från PapaEmeritus
Har man lägre än 200/s så kommer ridån med, om man inte har en av de nyaste kamerorna som är ute på marknaden nu, även med extern blixt :p
Lite förvirrad; vad menar du med ridån?[/i]
Vet inte exakt hur jag ska förklara, eftersom jag fick höra det från jimmy och eller robban...
Men tex på canon kan man välja när man har blixt om den ska fota vid 2a eller 1a ridån
och jag antar att när fotot tas så går det som en ridå...eller vet fan inte hur ja ska förklara :s
det är som en flimmer som slår upp och sen ner, om ni tänker på det jag tänker på
men skitsamma bort med offtopic nu :)
byggde en ministudio...fast hittade inga lampor så använde mest bara SB-700an
Liquify: Den sista blev riktigt bra! Tror den skulle kunna bli ännu bättre med mer kontrast, och lite mindre skugga.
revolution: Tack :)
ja jag tyckte det också och testade att lägga på lite mera kontrast,
men då blev det gråa i bilden för ljust tyckte jag :p
Blir det inte lite tråkigt utan skugga...? :p
edit: bilderna ser liiite mer kontrastrika ut annars, förlorade lite bara
när ja ladda upp dem :p
Jag gillar den mest för formen, och kompositionen! Så, om man inte riktigt hade sett vad det var för någonting, kunde bilden blivit lite mer intressant. Alltså genom att trycka på mer svärta och kontrast, så att du får en helt svart form mot en helt vit bakgrund! Men den är snygg som den är, också. :)
Jaha du tänker så :)
ja då funkar det ju, men jag ville att man skulle se att det var en filmrulle :p
Tycker filmrullar är fina hehe :)
^underbara bildet :D
BlubbSvensson: Jag gillade ormen starkt :D
Citat från Liquify
Lite förvirrad; vad menar du med ridån?
Vet inte exakt hur jag ska förklara, eftersom jag fick höra det från jimmy och eller robban...
Men tex på canon kan man välja när man har blixt om den ska fota vid 2a eller 1a ridån
och jag antar att när fotot tas så går det som en ridå...eller vet fan inte hur ja ska förklara :s[/i]
När du trycker av på kameran öppnas ridån. Den är i två delar. Ridån är öppen så länge som du satt slutartiden. Men det är två delar som sitter på samma sida, när du trycker av glider den ena över till andra sidan och exponerar sensorn/filmen, den andra glider sedan efter och stänger exponeringen.
På i princip alla nya kameror kan du välja om blixten ska gå av på första eller andra ridån, det vill säga när den öppnar eller stänger sig. Har man för snabb slutartid kommer ridån med när man använder externa blixtar. För oftast, när man använder den inbyggda, så låser sig slutartiden på 100/s eller 200/s, beroende på vad du har för kamera.
Och det ni talade om innan, min D80 kunde jag ha på 120/s när jag fotade i studio, tror det är ganska standard för semi-professionella kameror. D40/D40x och de motsvarande Canon-kameror har nog snäppet snabbare för att ridån inte ska vara med på bilden.
Citat från blursch
det är som en flimmer som slår upp och sen ner, om ni tänker på det jag tänker på
Och jag tror att ridån allt som oftast åker från vänster till höger.
Speglarna i en Hasselblad eller Mamiya däremot, slår ner. Sedan rullar du upp spegeln när du drar fram nästa exponering.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet

