Fototråden
Vipera: WOW! Jag känner att pizza-puzzlet skapar en sån stark parallell till livet. Som att vi måste få bitarna på plats för att överleva! Och kronan till vänster är människans drivkraft till att alltid vara bäst och mäktigast! Känslan i bilden är så rå. Det ger ett sånt starkt uttryck för alla mänskliga känslor och hjärnan hinner knappt med att plocka upp alla bitar i bilden, den är helt enastående!
KratzPMA
Fantastiskt. Jag finner knappt ord. Vilka kontraster och vilken mening. Du är ett geni.
Så mycket känslor i den här bilden alltså. Känner direkt att köket är där jag ska vara liksom.
Tack grabbz.
Hihihihi. Jag blir generad.
Kanske inte världens bästa bild jag gjort och fotat, men jag gillar den.
ville typ fortsätta lite på ångesttemat med cigaretter och så..
KratzPMA: får också lite ångest av bilden. Hur många gånger har man inte suttit på en höbal som sticker en i baken. Typ som livet gör ibland när man är så ensam som höbalen är på den bilden. Stackars höbal.
Börjar gråta
PORKnBEANS: DETTA!! Det utstrålar en sån PERFEKT kärlek!
Bobdyllah: Jag gillar verkligen den bakomliggande tanken i detta, speciellt det här med "level", jag menar, man tänker på alla som är på andra sidan efter att ha fått cancer, du lyckas verkligen med ångestkänslan. Tack.
asarg: wow, jag finner inga ord, Ju mer jag tittar så känns det mer och mer som att jag sugs in i centrat av bilden och finner en plats i mig själv som jag inte trodde fanns. När jag skriver detta så har jag helt ärligt tårar i ögonen! kontrasterna mellan det ljusa och det mörka påminner mig mycket om livet, att allt ibland känns väldigt svårt och ibland är allting väldigt lätt.
bobdyllah: Jag älskar bilden, den är så djup, älskar att den är svartvit också, det framhäver känslan av död och förintelse. Levelpaketet som är upp och ner med texten "rökning dödar" kan man dra så långa paralleller med! Jag tänker t.ex. på krig. Soldater som ger sig ut mot sin död med en cigarett i handen och en bild på deras älskade i den andra. Helt enastående bild.
Citat från natsukashi
http://i55.tinypic.com/2nbf2ti.jpg
Förstår temat här. En mexikansk potatis, eller hur? Lite sådär utanför, diskriminering, rasism och så.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet