Fördomar mot Samhall
Hej
Har jobbat på samhall nu i över ett år som fastanställd och jag har märkt hur mycket fördomar och rykten det går om detta företag. T.ex så jobbade jag i helgen på Max och Bauhaus. Sa helt enkelt god morgon till en kvinnlig anställd på Max blev bemött med en blick och sedan inget mera. På bauhaus blir man bemött som om man inte ens finns där. Ingen från bauhaus snackar med samhall anställda. Dessutom så verkar inte tjejer vilja ha en för man jobbar på samhall som trappstädare. Detta får mig att känna mig helt hopplös och deprimerad. Så jag är nära att säga upp mig. Vad har ni för åsikter om folk som jobbar på samhall både tjejer och killar får svara.
Men herregud, ska du säga upp dig för att folk är otrevliga?
Spelar ingen roll vart du jobbar, folk är otrevliga så in i helvete ändå.
Vänj dig.
Vet hur du menar, jobbade förut där samhall också jobbade fast med andra uppg. Vad jag vet om samhall är att Förr var det ett företag som anställde människor som inte "hade alla hästar hemma" och inte kunde svenska språket. Men har nu ändras genom åren och är nu mera ett helt vanligt bemannings ftg. Möjligt att människor inte kan smälta att det är det osv.
Jag tycker att vi behöver mer fördomar. Det finns inte tillräckligt med fördomar i samhället.
Skaffa dig en högre utbildning så du kan skaffa dig ett bättre jobb.
Alla kan inte ha samma yrkesnivå. Samhället skulle inte fungera då.
Det viktigaste är väl ändå vad du själv tycker?
Folk bryr sig för mycket om vad andra tycker utan att fråga sig vad man själv tycker..
Trivs du med det du gör? Stanna.
Annars, försök hitta nytt jobb om det är möjligt.
Citat från Orks
Jag tycker att vi behöver mer fördomar. Det finns inte tillräckligt med fördomar i samhället.
--------------------------------------------------------------------------
Brukade du inte ha pommes i näsan, eller liknande?
tjejer tror ni att ni skulle kunna dejta någon som jobbade inom trappstäd på samhall?
Citat från Simon_21
tjejer tror ni att ni skulle kunna dejta någon som jobbade inom trappstäd på samhall?
Du kanske skulle sluta ragga på Stureplan?
Men det är ju också fullt möjligt att du är socialt efterbliven och bara tror att det är jobbet som förhindrar dig från att få fitta.
Citat från ErikSchwartz
Citat från Simon_21
tjejer tror ni att ni skulle kunna dejta någon som jobbade inom trappstäd på samhall?
Du kanske skulle sluta ragga på Stureplan?
Men det är ju också fullt möjligt att du är socialt efterbliven och bara tror att det är jobbet som förhindrar dig från att få fitta.
Jag raggar aldrig på stureplan haha. Går inte ens dit. Jag vet inte ens hur man raggar eller hur man pratar med tjejer. Jag är ingen människa som direkt hör hemma här bland jantelagen och sveriges sociala normer. Ville bara få lite tips. Jobbet är en del som förhindrar mig från att få fitta men också andra saker såsom att jag är en idiot/socialt efterbliven/mesig/töntig/konstig/fult ansikte. Men jag försöker iallafall ändra på mitt yttre lite såsom fixa håret köpa nya kläder och raka skägg/mustach när jag känner att det behövs. Men mitt ansikte kan jag tyvärr inte ändra på.
Du gav nyss svaret till varför du inte får någon fitta?
Du är socialt efterbilven, med andra ord så vet du inte hur du beter dig i sociala sammanhang.
Och när du själv säger att du är ful så kan du väll för fan inte skylla på ditt jobb?
Fan, har hur många kompisar som helst som jobbar med skitjobb men som har partners ändå, men de är ju ioförsig attraktiva.
Jag tror inte det handlar om attraktion, utan snarare kasst självförtroende. Och socialbegåvning.
Totally.
Finns hur många fula killar som helst som "överlever" på sitt självförtroende och sköna stil.
Citat från ErikSchwartz
Totally.
Finns hur många fula killar som helst som "överlever" på sitt självförtroende och sköna stil.
Ja, visst gör ni?
xddddddddddddddddddddddddddddddd
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet