Football Manager-tråden
Detta är tråden där vi diskuterar allt som har med Football Manager att göra.
Här berättar vi om våra favoritspelare, blivande stjärnor, nyförvärv och hur man ska göra för att få sitt lag att prestera på topp varje match.
Kom gärna med tips på olika uppställningar, hur ni pratar med spelarna inför, under och efter matcherna.
ÅH!, det mest beroendeframkallande spel som finns.
Precis fixat 2010 och kör med arsenal, tycker det är roligt att börja med sitt favoritlag, sen när man tröttnar lite på de så kör man unemployed vägen.
Jag tycker att det är roligast att börja så långt ner i ligasystemet som möjligt och försöka ta laget till högre höjder.
Har lirat en säsong med Luton Town och tagit mig upp från Blue Square Premier till League 2, där man enbart lyckas värva avdankade 30+-spelare och låna lovande spelare från Premier League.
Ett tips som jag har är att man lånar Danijel Subotic från Portsmouth. Det är en hyfsad spelare som du kan värva för en ganska billig summa om du tar dig upp i League 1 och får in lite mer transferpengar.
Under säsongen i Blue Square Premier gjorde han 38 mål, 12 assist och blev matchens spelare 8 gånger. Ska tillägga att han spelade 41 matcher. Han blev även vald till Årets Spelare i BSP.
Sen kan jag tipsa dig om en spelare som du ska värva om du lirar med Arsenal och andra klubbar med massor av transferbudget från början.
Han heter Neymar och är från Brasilien. Jämfördes med Ronaldo på min sparning. Värvade honom till Pools och han gick rakt in i startelvan. Öste in mål i början, men bröt benet mitt under säsong.
*bevaka*
Gick obesegrad genom Allsvenskan med blåvitt och kom till kvartsfinal i uefa cupen innan jag formaterade om datorn.
Då glömde jag att föra över de sparade spelen så nu har jag inget lag ännu.
Lanade lite med en kompis, vi körde i bundesliga.
Ska börja ett nytt save snart, har inte bestämt mig för om det blir långt ner i engelska ligasystemet eller något halvkasst italienskt
Börja harva nere i Blue Square!
Hur kul som helst.
Gillar iden!
Tog en gång upp mitt lokala lag från div 2 till allsvenskan.
Riktigt härligt
Känns så meningslöst att försöka komma någonstans med ett allsvenskt lag, med tanke på att man inte får några direkt stjärnor till Allsvenskan.
Fick upp en riktigt nice Regen till mitt ungdomslag inför denna säsongen.
Enligt mina hjälptränare skulle han vara en bra spelare för de flesta lagen i Premier Division, redan vid 16 års ålder.
http://upload.snelhest.org/images/100106Liam_Wignall.png
Citat från sailboats
Fick upp en riktigt nice Regen till mitt ungdomslag inför denna säsongen.
Enligt mina hjälptränare skulle han vara en bra spelare för de flesta lagen i Premier Division, redan vid 16 års ålder.
http://upload.snelhest.org/images/100106Liam_Wignall.png
Ser rätt bra ut :D, bara för det ska jag leta efter en grym målvakt jag hade i ungdomslaget.
Någon som fortfarande spelar? Haha.
Det är ju inte så många månader kvar tills FM11 kommer, heller!
Tänkte bjuda på en drömvärvning:
http://u.snelhest.org/i/2010/07/29_9185.png
Klart man lirar FM, det enda spelet som jag faktiskt kan spela längre än någon timme utan att tröttna. Älskar att harva nere i de lägre ligorna i England, och har haft en riktig långkörare med Southport som tog slut i Championship när sparningen kraschade. Men det händer att man tar lite större klubbar ut på äventyr också. Tog AIK till en kvartsfinal i Champions League , UTAN att värva massor av spelare från Sydamerika etc, har ett nästan helnordiskt lag med 3 utländska spelare. Det är rätt hopplöst att vinna något i Europa med ett svenskt lag, men jag måste säga att min kvartsfinal i Champions League med spelare som Pierre Bengtsson och Viktor Lundberg är det bästa spelögonblicket i mitt liv (trots att vi blev fullständigt våldtagna mot Liverpool med 1-5 totalt).
Att värva spelare från Sydamerika ser jag som ett bra sätt att tjäna pengar, men det är oftast inga spelare jag vill ha med i laget, på grund av att de flesta får hemlängtan och spelar uruselt de första månaderna innan de kommer in i laget och lär sig språket. Det brukar funka bra om man värvar sydamerikanska spelare som inte fått något nytt kontrakt, för att de är äldre än 31-32.
Började på en save med Burton nere i League 2. Tog upp dem i League 1 efter 2 säsonger och då värvade jag Edmílson gratis. Han gick in och dominerade i backlinjen och är redan en av ledningens favoriter.
Funderar på att börja lira med något riktigt dåligt Serie C-lag eller något, med målet att ta dem till Champions League.
Dags att återuppliva den här tråden. Har för tillfället en save jag brukar köra på med min polare då och då. Jag är Arsenal och han är United.
Blev hyfsat imponerad då jag hade eboe iväg på afrikanska mästerskapen och sagna skadad i 3 månader. Så fick köra med en kass reservlagsspelare på högerbacken.
Kolla in resultaten mot United och Chelsea, blev sjukt förvånad.
Om ni inte ser så blev det 6-0 till mig mot United i andra mötet i Ligacupen.
5-1 till mig mot Chelsea i PL
Jag gjorde det lite mer intressant att spela i Sverige. Ändrade ryktet för Allsvenskan, Superettan och Div. 1, och fixade ungdomsakademier till de största lagen i Allsvenskan. Blev asroligt med en gång. Sverige har 4 platser i CL, 3 direkt i gruppspelet. Har man pengar kan man värva stjärnspelare. Det tar dock ett antal år att få ihop en ordentlig ekonomi.
Är det någon som har lirat FM2011?
Vi måste liva upp tråden, kom igen!
Jag spelar en hel del.. (a)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet