Final Fantasy
Citat från nokemono
Är klar med IV. Efter typ två år.
Jag funderar på att låna min systers Revenant Wings, någon som vet om det är bra?
ganska bra. Väldigt jobbigt strids system dock. Som ett single player RTS spel med en massa trupper och så. Och tyvärr är Shiva och Leviathan och de andra titanerna inte längre skepp som i första FF12 (trots att det är samma universum, lixom WTF?!?!) men det är ganska najs ändå:)
Jo, hon sa samma sak om stridssystemet haha. Men värt att prova iaf. Tack~!
Tycker att tolvan har fått oförtjänt kritik, själv tycker jag att det är ett utav de bättre spelen i serien.
Antingen så hatar eller älskar man tolvan, har jag insett.
Citat från Svamp_5
Tycker att tolvan har fått oförtjänt kritik, själv tycker jag att det är ett utav de bättre spelen i serien.
Måste vara fruktansvärt svårt att jobba på en serie som Final Fantasy där man har en hyfsat konstant fanbas som förväntar sig något visst, samtidigt som man inom spelbranschen måste ligga i bräschen och komma fram med nya och innovativa saker.
Det är en balansakt, och XII var en chansning, en chansning som jag tycker att de lyckades med.
Det som inte tilltalade mig riktigt med det var historian i spelet, jag fastnade inte riktigt för karaktärerna. Gillade heller inte grid-systemet de hade.
Jag är i botten ett fan av turbaserad JRPG dock, så jag trivdes fint med FFX och tidigare också, fann det en gnutta tråkigt att spelet blev relativt svårstyrt om man inte ställde in (minns inte vad det hette i FFXII) auto-moves för de de flesta utom huvudkaraktären man valde att styra själv.
X är ju en klassiker.
Asså blir så ledsen när de inte släpper en fysisk CE på FF XIV till Sverige utan enbart säljer den via sin egna hemsida som inte skeppar hit. As.
Hoppas det ändras på.
Internet, you beast. Vår digitala rymd uppnår sin fulla potential när såna här fenomen realiseras. OC Remix (onlinearkiv för covers på spelmusik) drog igång ett Kickstarter-projekt för att hedra musiken ur Final Fantasy VI - ett av världens mest hyllade rollspel. Det blev FEM smockade skivor och jag måste påstå att det transkategoriskt är det mest kvalitativa, genomarbetade, musikaliskt varierade och brutalt vackra jag hört - fanboyistisk subjektivitet exkluderad ur uttalandet. Lyssna själva. Allt är gratis och nedladdningen bjuds på i länken.
http://ff6.ocremix.org/
det är ju det sämsta
Citat från unsterblich
Citat från Pan
Bara jag som finner röstskådespelet i X under all kritik?
haha nepp
det är hemsk, spyr varje gång yuna eller tidus försöker skratta ...
HA HA HA HAA
HA HAA HA HAAA
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet

