FilmTIPS...

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa

FilmTIPS...

BlackAndBlue Kille, 34 år

Citat från lordkrall


Det är tillräckligt mycket likheter för att kunna kalla det en remake jo. Varför tror du annars det pratas om rättsprocesser och sådant?


Hunger games är ursprungligen en novell av Suzanne Collins och det är ingen Remake, det finns likheter, men det är en helt annan film, sluta tjafsa, ni verkar ju bara vara ett gäng torrbollar, jag kan hålla med er på vissa punkter, men jag går inte in på datorn för att reta upp och tjafsa, jag vill bara sprida min åsikt, sen får ni ha er, men i detta fall har ni så jävla fel. Punkt!

lordkrall Kille, 37 år

Och Battle Royale är ursprungligen en novell av Koushun Takami så vad är din poäng?

Förövrigt är ju detta ett FORUM. Forums huvudsyfte är att DISKUTERA. Kan du inte acceptera att folk har andra åsikter och liknande kanske du ska sluta använda dig av forum?

fuu Kille, 32 år

Skulle bara vilja inflika att de flesta 'ungdomar' kanske inte är rent mentalt förberedda (lol hitta inget bättre ord) på att se filmer som kräver mycket av tittaren? Inte hela världen att folk tar tid på sig att utveckla sin filmsmak (eller inte gör det alls, deras förlust trots allt). Tids nog - om en verkligen gillar film - hittar en nog klassikerna.

För övrigt har jag tänkt på att jag ska kika in Robert Bresson, så vilka filmer är bäst att börja med? (Har sett Pickpocket och det är ungefär det)

BlackAndBlue Kille, 34 år

Citat från lordkrall


Och Battle Royale är ursprungligen en novell av Koushun Takami så vad är din poäng?

Förövrigt är ju detta ett FORUM. Forums huvudsyfte är att DISKUTERA. Kan du inte acceptera att folk har andra åsikter och liknande kanske du ska sluta använda dig av forum?



Haha ja jag kanke ska det, jag brukar inte vara inne på forum så mycket, jag kanske har kommit fel^^
Men lite kul är det ju att prata med folk som har olika åsikter^^
Alltid kul att reta upp person :D

Stvrmzeit 36 år

Citat från fuu


För övrigt har jag tänkt på att jag ska kika in Robert Bresson, så vilka filmer är bäst att börja med? (Har sett Pickpocket och det är ungefär det)

Journal d'un curé de campagne: http://www.imdb.com/title/tt0042619/
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut: http://www.imdb.com/title/tt0049902/

Dessa två ovan skulle jag rekommendera att fortsätta med efter Pickpocket. Jag har sett alla hans filmer och eftersom du såg Pickpocket först tycker jag att du inte behöver bry dig om hans tidigaste filmer än (det vill säga Les dames du Bois de Boulogne, Les anges du péché och Les affaires publiques), för dessa följer inte hans strikta och kompromisslösa filmskapande som kom att komma senare (i och med Journal d'un curé de campagne). För jag antar att du är ute efter just denna stilen när det gäller Bresson?

Efter att du sett Journal d'un curé de campagne och Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut är det bara att fortsätta med resten, i princip allt han har gjort är kvalité. Mouchette och Au hasard Balthazar är också starka filmer och bra att fortsätta med efter de två förstnämnda. Sedan är dessutom Procès de Jeanne d'Arc en av mina favoriter, Jeanne d'Arcs rättegång har aldrig skildrats så konsekvent, minimalistiskt och filmtekniskt strikt som på detta sätt.

Som sagt, spara gärna hans tidigaste filmer till sist. Du kommer också (antagligen) att mer och mer komma in i hans stil ganska totalt när du har sett alla filmer. Det är liksom då man får "belöningen" och då man antagligen uppskattar honom som mest.

fuu Kille, 32 år

^ Låter bra alltså, tackar så mycket!

Stvrmzeit 36 år

Citat från BlackAndBlue


Jag anser att dessa filmer är filmer som många inte har sett trots att vi filmälskare har sett dem, många har inte hört talas om dem, många känner inte till till exempel Funny Games, och varför ska du vara så nedvärderande? Jag säger bara att dessa filmer är bra och lite halvt okända generellt, men visst för oss två kanske de tillhör vardagen, jag vill sprida de filmer som är bra osv.

Jag är inte nedvärderande, jag är realistisk och ärlig. Och fortfarande, vad är "det mesta"? Om du menar det mesta som att du sett det mesta inom filmväg, då tror jag inte en sekund på dig, speciellt inte om du benämner filmer som Lola rennt, The Crow och Memento som okända filmer, det tyder i princip bara på ren och skär okunskap. Vad som definierar en "filmälskare" går ju också att diskutera, ett ganska vagt begrepp egentligen.

Vi kan ta Memento som exempel. Om du anser att inte många har sett den är det nog dags att vakna upp. Den har nästan fyrahundratusen röster på IMDb, den ligger på plats 33 på deras Top 250-lista (och har varit ännu högre upp), AFI, NBR och Empire har listat den rätt högt i listor, den har fått flera olika utmärkelser, den ligger på fjortonde plats som mest populära filmen på iCheckMovies, den är en av Christopher Nolans mest kända filmer och ja, det säger väl allt? Jag har inget emot att du tipsar om den. Men snälla, kalla den inte okänd, för den är så långt ifrån okänd att det är galet.

De flesta av mina polare har med all säkerhet inte sett i princip alla mina absoluta favoritfilmer, majoriteten här har säkerligen inte ens hört talas om filmerna, men bara för det benämner jag inte dessa som okända. Man får ha lite perspektiv och verklighetsuppfattning.

Anomali Kille, 33 år

Vet inte om jag gjort det, men vill tipsa om Bellflower, http://www.imdb.com/title/tt1242599/ - en film som säkert någon tycker är jättehipster men jag tycker den är simpel på ett väldigt snyggt sätt, samtidigt som den experimenterar mycket med fotot i framförallt färgerna. Väldigt independent dessutom. Uppskattningsvis budget på 17.000 USD och spelat in tiodubbla, ungefär. De har gjort allting, byggt allting själva, inklusive kameran, och det förtjänar en eloge och en liten titt.

Och, ännu en gång, min absoluta favoritfilm någonsin, Ink
http://www.imdb.com/title/tt1071804/

SneiderFace Kille, 30 år

Kan verkligen rekommendera den nyaste The Thing från 2011, vilket beskriver händelserna innan 1980 filmen. Riktigt grym film tycker jag!

Cecilia Tjej, 28 år

Gridiron Gang, helt fantastisk film!

Sen Reqiuem for a Dream, så psykisk bäst film!

Thias Kille, 37 år

^
måste faktiskt att det var nog den sämsta filmen jag har sett faktiskt, men smaken är som baken! xD

OndaHamstern Kille, 37 år

Jag rekommenderar starkt Reno 911 in Miami (tror den heter det sista orkar inte resa på mig och leta i bokhyllan) om man vill få ett gott skratt.

LordOvDarknezz Kille, 32 år

Jag tycker att Cold Fish är en bra film som jag skulle rekommendera.

Det är egentligen aldrig någon bra idé att fråga om filmtips på EC eftersom alla har så kass smak men nu kan jag se vad fan som helst i brist på tidsfördriv så coem at me brahs.


Edit: Och ni har typ fem minuter på er.

Solnyshka Tjej, 28 år

Saving Private Ryan.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet