Fildelning?

Föregående
Till botten  
Vilding Kille, 33 år

480 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2009 kl. 18:51
Vilding Kille, 33 år

jag tror att fildelning varken är rätt eller fel.
det ÄR skitbra publicitet, jag är en av tusentals som laddar ner en skiva och lyssnar på den , och om den är minst 4/10 i betyg så köper jag den

KiTtEnSlAyEr Tjej, 32 år

725 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2009 kl. 20:02
KiTtEnSlAyEr Tjej, 32 år

sharing is caring ;D

Nakwa Kille, 36 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2009 kl. 20:09
Nakwa Kille, 36 år

Citat från Holger


Pratar mestadels om fildeling i denna intervju.




Edit: Får också se hur det går till på REA (y)


REA är jättebra, speciellt avsnittet där en liten mörhyad kille går runt och anklagar svenska plåstertillverkare för att vara rasister för att det inte finns mörkbruna plåstren xD

Aidee 34 år

4 685 forumsinlägg

Skrivet:
16 oktober 2012 kl. 16:00
Aidee 34 år

Att fildelning och gratis tillgänglighet av underhållningsmedia, som filmer och musik, ska på något sätt vara skadligt för underhållningsbranchen, är i sin grund själv en skadligt ogrundad åsikt som fäster sig på oinformerade människor lika lätt som Lady Gagas senaste hit sätter sig på huvudet. Walt Disney Pictures har lagt fram att den nya succéfilmen ”The Avengers” har satt världsrekord i intäkter under dess premiärhelg. Trots att fildelning ökat successivt det senaste decenniet och rapporter och åsikter om hur fildelning skadar brancherna uppstår, så går det allt bättre för artister och filmbolagen. Hur kommer det sig? Faktum är att påståenden om att fildelning är skadligt grundas inte på något annat än tankar om att människor i allmänhet är hundraprocentigt giriga och okapabla att stödja det de tycker om. Visserligen har skivbolagen förlorat intäkter, säger Forskningsrapporten Swedish music industry in graphs. Detta behöver dock inte betyda att fildelning har någonting med saken att göra när kommunikationstekniken utvecklats extremt fort och därför gjort fysiska kopior av underhållningsverk relativt onödiga. Det innebär bara att vi klivit in i en ny teknologisk ålder. Å andra sidan så har artister, enligt samma forskningsrapport, fått betydligt högre inkomster på grund av livespelningar och digitala köp. Förutom detta är det betydligt lättare för musikintresserade att upptäcka nya artister genom att slippa behöva betala för att provlyssna. Inte skulle man betala en femma för att få provsmaka en ny ostsort på de gratisstånd som står inne på ICA? Och med tanke på man har lättillgängligheten att tacka för att fler och fler går på livespelningar, köper artisters produkter, köper filmer och går på bio så är det redan bekräftat att folk vill stödja det de finner värt att stödja.

Ett perspektiv som dock är viktigt att tillmötesgå är det att alla artister, enligt Swedish music industry in graphs, inte föredrar att möta sin publik och hellre håller sig till att släppa inspelade verk. Och med tanke på att skivor i sig på senaste tiden blivit relativt föråldrade så har samtidigt digitala släpp, som t.ex via iTunes och Spotify, blivit allt populärare. Så vinst och förlust går i detta fall hand i hand.

Ett ytterligare exempel är TV-serier vars försäljning inte fungerar på samma sätt. Musik och film köper man mer eller mindre direkt, medans TV-seriers livslängder beror på antalet tittarsiffror under premiärtiderna, inte på grund av att folk piratladdar ner serierna utan att betala för det. Dom flesta har vid det här laget hört uttrycket ”en gratis nedladdning är ett förlorat köp”. Då antyder man att det finns en garanti på att konsumenten skulle ha köpt verket om det inte fanns tillgängligt för nedladdning, vilket det i sin tur inte finns några belägg för. Av personlig erfarenhet kan jag medge att jag verkligen inte skulle betala för det jag inte vill ha, speciellt om det är en film eller en låt som jag inte tycker är värd att investera i. Ungefär som när man lämnar tillbaka en produkt man är onöjd med och får pengarna tillbaka. Folk som är intresserade i ett visst ämne, i det här fallet kultur och underhållning, vill av ren princip stödja deras intressen för de vet – JAG vet – att jag bidrar till ämnets fortsatta grönskan, och det är det som folk som argumenterar mot fildelning inte förstår. ”Legalisera något som är olagligt så kommer ALLA göra det för att de kan” är en tanke som inte är alltför främmande hos folk som inte riktigt tänkt igenom sina åsikter om vad som ska och inte ska legaliseras.

Torrentsidan Mininova släppte en statistik om vad för typ av media som var mest populärt hos fildelare och det visade sig vara TV-serier, som i sin tur ironiskt nog är det som skyms undan i debatter om fildelning i skuggan av musik och film. Detta på grund av att TV-seriers populariteter och framgång, som nämnt innan, baseras på tittarsiffror till skillnad från musik och film där det mäts i försäljning. Och med det i åtanke är det värt att nämna att fildelning som rör TV-serier må sätta TV-bolagen och reklamplatsköparna i förlust, medans fildelningen samtidigt hjälper TV-serien att sprida sig till betydligt fler människor med kapacitet för ett intresse. Detta följs av att seriens boxar köps av de som gillar serien och väljer att stödja den, och därmed bidrar till seriens intäkter som i sin tur ger serien en chans att fortsätta produceras. Se ”Firefly” och ”Futurama” som exempel. Dessa är serier som dog ut efter en relativt kort tid på grund av låga tittarsiffror, men som samtidigt hade en successivt ökande beundrarskara och lyckades återkomma i en form eller annan på grund av folkets bidrag till inköp av DVD-boxar, trots att det fanns en klar gratis tillgänglighet via internet.

Allting pekar mot att fildelning är en rättvis metod för kulturspridning.

Krenwinkel Kille, 33 år

2 039 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 01:40
Krenwinkel Kille, 33 år

Om artister nu tjänar så jävla mycket på att dela ut sin musik gratis, låt dem göra det. Det är inte upp till oss att avgöra det.

"Fildelare är också de som spenderar mest pengar". Okej. Har man undersökt orsak och verkan? Är det på grund av att de fildelar som de köper så mycket skivor?

"Tekniken finns ju branschen måste anpassa sig". Näe. Bara för att tekniken finns för att olovligen stjäla detta upphovsrättsskyddade material så ger det oss inte rätt att göra det. Tekniken finns för att göra ganska mycket, det betyder inte att branschen NÖDVÄNDIGTVIS måste följa efter. "Förbjud inte snatteri, butikerna måste hitta ett sätt att tjäna pengar på det istället".

I mångt och mycket verkar fildelardebatten handla om att folk i efterhand konstruerar argument för att fildelning är bra, för att på så sätt kunna berättiga sitt eget fildelande. Jag laddar ner massor av musik. Varför? För att jag är för snål för att betala för det när jag på några minuter kan få det gratis rakt ner i min dator. Jag kan inte komma på NÅGONTING som hade fått mig att välja att betala för musiken istället, hur bra de nya tjänsterna från branschen än var. Gratis är alldeles för gott, och jag är alldeles för snål för att betala för något som jag kan få gratis.

Viruset Kille, 32 år

14 891 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 01:47
Viruset Kille, 32 år

Citat från Krenwinkel


"Fildelare är också de som spenderar mest pengar". Okej. Har man undersökt orsak och verkan? Är det på grund av att de fildelar som de köper så mycket skivor?

I mångt och mycket verkar fildelardebatten handla om att folk i efterhand konstruerar argument för att fildelning är bra, för att på så sätt kunna berättiga sitt eget fildelande. Jag laddar ner massor av musik. Varför? För att jag är för snål för att betala för det när jag på några minuter kan få det gratis rakt ner i min dator. Jag kan inte komma på NÅGONTING som hade fått mig att välja att betala för musiken istället, hur bra de nya tjänsterna från branschen än var. Gratis är alldeles för gott, och jag är alldeles för snål för att betala för något som jag kan få gratis.


Till din första frågeställning undrar jag vad det spelar för roll? De är fortfarande de som köper flest skivor.

Till ditt andra påstående så vill jag bara säga att ingen bryr sig. Att du är en snål fitta betyder inte att det saknas människor som faktiskt kan tänka sig att betala för att köpa en CD, vinyl el. dyl. av ett band för att stödja dom. Och för att faktiskt kunna lyssna på dom, och kunna sitta och klämma på skivorna. Som jag och miljontals andra människor.

Zandro Kille, 32 år

1 107 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 01:55
Zandro Kille, 32 år

jag vet! vi lägger asmycket pengar på att försöka hindra fildelningen och sätta dit alla ungdomar som laddar ner. tänker lite ungefär som med... narkotika.

Krenwinkel Kille, 33 år

2 039 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 01:56
Krenwinkel Kille, 33 år

Det spelar stor roll. Eller rättare sagt, det spelar all roll för att det argumentet ska vara någonting att ha. Jag illustrerar...

1. Den grupp som fildelar mest är den som har ett störst intresse av musik. Denna grupp köper också mycket skivor. Men dom köper inte all musik dom gillar, det är ju mycket behagligare att lägga pengar på annat. Och vem pallar köpa ALLA kent-skivor när man kan ladda ner dom? Räcker med att ha en hemma i bokhyllan hehe ;)

2. Detta är en grupp som använder sig av fildelning för att upptäcka ny musik. Är det bra så köper dom det. Annars köper dom inte. Att dom köper så mycket skivor beror alltså på att dom haft möjlighet att fildela och därmed upptäcka musiken :)

Är du med mig på att det är skillnad på scenario 1 och 2?

Lek med tanken att forskning skulle visa "Mördare äter mest grönsaker av alla". Det är ju bara intressant om det visar sig att grönsaker faktiskt ökar risken för att du ska bli en mördare, om inte är det på sin höjd en rolig anekdot.

Till mitt andra påstående kan jag säga okej good 4 you, men dom flesta gör inte så. Och att du köper skivor är väl inget argument för att vem som helst ska få ladda ner vilket upphovsrättsskyddat verk som helst när som helst?

Gulakamel - Jag vet. Det går typ inte att jaga 18-åringar som laddar ner. Vilket polisen inte heller gör. Jag försöker bara förklara att det är helt orimligt att kräva att musiken faktiskt ska vara gratis. Sedan att polisen inte har resurser att sätta dit alla som bryter mot lagen är en annan femma

Zandro Kille, 32 år

1 107 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 02:01
Zandro Kille, 32 år

det är ju bara tramsigt när man märker att det lokala bandet har släppt en digital ep som man måste köpa. då förtjänar man fan inte att få göra musik om man tror att folk faktiskt skulle vilja betala för ens musik. man ska vara glad om någon ens orkar bemöda sig med att lyssna. än bättre ifall någon faktiskt laddar ner den gratis. men hur många skulle köpa skiten? trams

Krenwinkel Kille, 33 år

2 039 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 02:03
Krenwinkel Kille, 33 år

Isåfall är det upp till det lokala bandet att avgöra det. Kanske hade dom gynnats av att släppa all musik gratis på internet, kanske inte. Oavsett vilket så är det väl deras sak att avgöra och inte din?

Ett "lokalt band" i min närhet släppte en skiva nyss. Den kostade 100 kr. Om dom sålde slut på alla ex så skulle dom precis få igen pengarna dom lagt ut på att hyra en studio för inspelning och producera skivan. Helt rimligt tycker jag.

Zandro Kille, 32 år

1 107 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 02:07
Zandro Kille, 32 år

klart att de får bestämma själva. men det förändrar inte faktum att det är efterblivet.

idag kan man spela in en hel ep gratis hemma, utan studio. det tar väl lite tid att lära sig allt, men det går utan problem. sen ifall man nu väljer studio, tough luck. det förändrar huruvida jag vill betala för din musik utan att ens ha hört den. kanske på 80-talet, men idag? haha, pls. man borde gå miste om sååååååååååå många potentiella lyssnare, och regelbundna lyssnare (som kanske till och med köper ep:n/skivan, walla) som inte har lust att punga ut pengar för någonting de i princip inte har någon aning om hur det låter. eller hur?

Krenwinkel Kille, 33 år

2 039 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 02:11
Krenwinkel Kille, 33 år

Japp. Håller helt med dig. Vissa artister hade helt klart tjänat på att släppa sin musik gratis. I alla fall i början. Internet är the way to go numera. Tror skivbolagens roll kommer minska i framtiden till följd av detta

...men fortfarande är detta inget argument för att tillåta fildelning mot upphovsrättsinnehavarens vilja

Zandro Kille, 32 år

1 107 forumsinlägg

Skrivet:
17 oktober 2012 kl. 02:19
Zandro Kille, 32 år

ifall folk gav fan blanka fan i att lyssna på (och köpa) dålig och överkommersiell musik så skulle jag inte ha något problem med det egentligen. men idag så vågar inte skivbolagen satsa på något som inte i princip garanterar vinst. alltså sitter vi här med takida, justin bieber, tokio hotel, one direction, dead by april osv. och eftersom att skivbolagen har så feta resurser så marknadsför de banden så att de hörs ÖVERALLT, och ingenting annat får något som helst utrymme. och alla som betalar för spotify-premium, vad fan vill ni? pengar rakt ner i fickan på tidigare nämnda band (nåja, skivbolaget i alla fall), oavsett vad ni lyssnar på med ert eget konto.


sen så tycker jag personligen att pengar och musik inte hör ihop egentligen. konst som är vinstdriven är oftast sämst och "själlös" rent ut sagt.

Mia Tjej, 30 år

2 394 forumsinlägg

Skrivet:
19 oktober 2012 kl. 01:51
Mia Tjej, 30 år

vem fan bryr sig
ladda ner om du vill
jag laddar inte ner FYI

känns dock inte som nåt man borde fokusera på
finns verkligen annat, viktigare

tror inte pitbull sitter och är butthurt för du lura honom på några kronor när du ladda ner hans senaste låt
men vem vet

Krenwinkel Kille, 33 år

2 039 forumsinlägg

Skrivet:
19 oktober 2012 kl. 16:04
Krenwinkel Kille, 33 år

Citat från Mia


ptbull sitter och är butthurt för du lura honom på några kronor när du ladda ner hans senaste låt
men vem vet


Det finns ju artister som tjänar betydligt mindre än pitbull


Föregående
Till toppen  

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet