FÄRGNING/BLEKNING
vet inte om någon redan har tagit upp det här, men finns det någon sida som någon vet om där man kan kolla upp hur det blir om man blandar olika Directions färger? Har googlat men inte hittat något mhm
Citat från Alexlicious
vet inte om någon redan har tagit upp det här, men finns det någon sida som någon vet om där man kan kolla upp hur det blir om man blandar olika Directions färger? Har googlat men inte hittat något mhm
Vet inte nån bättre sida än ec, hah.
Directions fungerar utmärkt att blanda med (tycker jag). Är du ute efter en speciell färg?
Har ett litet problem med mitt hår som började med att jag impulsfärgade/blekte det en hel del och nu vill jag ha tillbaka min gamla röda färg (är inte naturligt rödhårig. hade rött hår i några år innan).
Dumt nog så fick min mamma och jag för oss att det var en asbra idé att köpa budgethårfärg....det var en väldigt dålig idé. Gick från blond till lila och det skulle bli rött.
Nu har jag försökt färga över det med min gamla vanliga röda färg;
vilket fungerade väldigt bra på toppen av mitt huvud. Resten är fortfarande lila.
Några tips?
Behöver inte bli en specifik nyans av röd så länge det klart och tydligt syns att det är rött.
Tack i för hand.
ja det krocka ju då du inte skaffade nå grundpigment då du va blond.
Det jag skulle råda dig är att testa avfärga det, lägga en askig blond och sedan den där röda färgen igen!
Citat från LamaFucker
ja det krocka ju då du inte skaffade nå grundpigment då du va blond.
Det jag skulle råda dig är att testa avfärga det, lägga en askig blond och sedan den där röda färgen igen!
Oki, tack så mycket!
Har ni något tips på väldigt intensiv kopparröd hårfärg?
Den ska alltså vara väldigt intensivt röd utan att bli clownorange.
Finns det som "riktiga" hårfärger, eller är det extremfärger som gäller?
Liksom, så intensiv färg som på denna bilden är ju vad jag eftersträvar.
Har dock så pass mycket vett att jag inte tar för givet att färgen blir sådan bara för att förpackningen säger det.
Du kan nog färga med en vanlig färg som blir orange. Men för att få de starka i den måste du troligen boosta färgen med en extremfärg över till och från :)
Citat från Miftys
Du kan nog färga med en vanlig färg som blir orange. Men för att få de starka i den måste du troligen boosta färgen med en extremfärg över till och från :)
Det är väl lite det som har varit min tanke. Mitt hår är ju redan färgat "vanligt" rött. Men jag skulle helst slippa det konstanta påfyllandet av färg. Men jag antar att man inte kommer ifrån det :(
Tyvärr inte om du vill ha de riktigt starkt :/
Går ju att få de knalligt med vanlig färg men de håller liksom inte utan de blir mattas ut ganska fort.
Så skonsamt för håret är att köra på med extremfärg
^Det är väl bara att använda revlon färgbomb i duschen för att behålla färgen? :)
Ja den orangea färgbomben blir verkligen orange och funkar jätte bra att bara fylla på färgen när den känns matt och tråkig den är dock rätt dyr så man kan lika gärna köpa extrem färg och blanda i det i ett balsam som man har när man tvättar håret ( på precis samma sätt som färg bomben) ger lika bra resultat och är lika skonsamt för håret men mycket billigare och räcker längre :)
Men det gör jag ju såklart redan! Känns nästan som en självklarhet. Haha! Men jag tycker inte riktigt att det räcker. Klart att färgen blir mer intensiv, men bara till den grad att det ser nyfärgat ut. I standardrött.
Det är nog så att det är extremfärger som gäller.
kan säga på en gång att den där färgen är jätteintensiv och håret blir clownorangeröd
den kommer inte hålla sig knallig länge.
Det gör ju inga färger, så det är ju bara räkna med vilken färg det än gäller. Men om den nu faktiskt blir riktigt knallig kanske man bör testa.
Men när du säger att den blir "clownig" så menar du inget i stil med detta va?
Vill helst undvika ett sådant resultat. Men jag har aldrig sett en butiksfärg göra så. Men sen är ju inte jag expert på sådana färger heller!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet