Evig kärlek
Tror du på evig kärlek?
Kan man leva med en enda person livet ut?
Varför/ varför inte?
Klart man kan, min farmor blev tillsammans med sin man när hon var 15, dock var sånt förmodligen lättare förr i tiden. Men jag hoppas i alla fall att jag kommer vara med min pojke for lajf. :)
Bara för att det är ovanligt betyder inte det att det är osannolikt så - Ja, klart det är möjligt!
Finns inget sånt.
Citat från Palve
Bara för att det är ovanligt betyder inte det att det är osannolikt så - Ja, klart det är möjligt!
--------------------------------------------------------------------------
Citat från Palve
Bara för att det är ovanligt betyder inte det att det är osannolikt så - Ja, klart det är möjligt!
--------------------------------------------------------------------------
Ja.
Nej, då jag ser kärlek som en illusion. "Läskiga hormoner som spökar", som jag brukar säga. <:
lever man som mig o älsk så ja<3
Jaa, på något vänster borde det väl finnas
Ja det gör jag.
Får rysningar bara jag ser trådens namn.
Citat från ahorkadig
Tror du på evig kärlek?
Kan man leva med en enda person livet ut?
Varför/ varför inte?
Det kan man. det finns en för oss alla. problemet är att många av oss inte ser personen när den kommer, eller som inte tycker att den duger.
Mormor träffade den där killen som var menad för henne. Han skulle flytta och bad henne att följa med honom. Men det gjorde hon inte.
Hon tog inte chansen, trots att hon kände att det hon kände var tio gånger större än allt annat hon känt. Kan vara för att hon anser att kärlek är dumheter bara.. Han flyttade, och de träffades aldrig mer. Hon fortsatte vara gift med morfar, som hon inte alls gillar, resten av sitt liv.
Mamma träffade en kille som hon trodde var hennes rätta. tills han misshandlade och våldtog henne..
Då tänkte hon "Snälla, ge mig en kille som är snäll, som är som gjord för mig, som stannar. han får se ut hur fan han vill, bara han passar mig och älskar mig.."
Dagarna efteråt såg hon pappa gåendes längs byvägen, i spöregnet. hon plockade upp pappa i sin epa och det visade sig att pappa var på rymmen. Hon förstod dock inte att pappa var kärleken i hennes liv för än pappa flyttade. Mamma tog kontakt med pappa, och de har nu varit ihop i 30 år, och gifta i 25 år. Det roliga är att folk skrattar åt hur nykära dem verkar än idag.
Många är jätte avundsjuka.. dock..
Det gäller bara att hitta den där som kanske inte är snyggast i stan, men som passar dig perfekt.
Äkta kärlek är nog något som växer fram.. Det finns en för alla. utan tvekan.
Det kan inte vara en slump att mamma hittade pappa, som hon älskar lika mycket idag, som när de blev ihop..
Tror inte på kärleken över huvud taget. Som XinfernoX säger, det är bara en illusion.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet