Eurovision song contest <3
Citat från WiRiez
Vadå finaste låten i Eurovisions historia? Jag har aldrig varit ett fan av Eurovision, men här är en låt som faktiskt har en mening bakom. Jag blir nästan lite patriotisk <3[
Skulle vilja hävda att denna har rätt mycket mening. Lukashenko has specialbestält skiten.
Haha, tydligen inte bara jag som rådiggar Irlands bidrag,
dem var sjukt bra, första gången jag gillar något i Eurovision
sen t.A.t.u 2003.. Hoppas att dem vinner nu då!
nej, bara nej.
Suger röv. Var kul när man var 9.
^
Håller med de två ovan.
Hemskt tråkig låt.
Tror faktiskt att Sverige har stor chans att vinna.
Innan semifinalen så visste jag inte vad jag skulle tro om Sveriges chanser.
Men efter det uppträdandet och publikens gillande så kan det gå långt!!
HEJA SVERIGEEEEEEEEEEEEE!
tror också att sverige har ganska stor chans i år.
Sverige suuuuger men kan inte låta bli att tro att vi kanske kommer få gaanska hög placering i år ändå.
Gillade tvillingarna som sjöng om Lipstick xD haha
Jag tycker Irland var bra sen var Cypern och Estland helt okej. Har inte hört dom andra låtarna ifrån Semi1 än så får väl se imorgon om det finns något mer bra.
Men som sagt, Sverige har en stor chans. Publiken verkar gilla honom MYCKET och resten av Europa också. Det enda negativa med låten är texten. Annars är den awesome.
Jag tycker inte "Popular" är speciellt bra någonstans egentligen, men jag tror den har riktigt bra chans i Eurovision och med den låten är Sverige faktiskt värd en vinst i år!
I övrigt gillar jag Irland, Georgien och Danmark's bidrag.
Irland ägde sönder ALLA!!! :D
Jag har inte ens sett det, men jag har hört popular på krogen ett par gånger, den låter ju precis som manboy. Helt värdelöst att göra en låt som låter likadant som en annan låt som failat totalt.
Tror inte sverige kommer att gå långt. Tror dock att irland har en rätt stor chans, kollade upp deras låt och måste faktiskt hålla med om att den var rätt bra.
Åh juste glömde en sång som var lite... eh ah.
Israels låt. Kvinnan som sjunger har varit en man och sjunger ''Ding dong, say no more.'' Alltså.. ah.
Citat från KIKIsnus
Vem fan raderade mitt inlägg?
Det handlade trots allt om ESC!
Nu skriver jag något i stil med det förra igen.
Tycker det är konstigt att länder utanför Europa får delta.
Och om jag nu har fel eller nått, vafan står eurovision då för?
Men kommentatorerna har ju svarat på den frågan typ hundra gånger.
Det spelar ingen roll om länderna ligger i Europa eller inte bara de är medlemmar i EBU eller vad det nu heter.
Egypten får också vara med om de bara vill.
Flesta låtarna är så lika att jag inte kan skilja dem åt >.>
Island och Finland är mina favoriter.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet