Egyptologi
Bumpppp
Älskar Egyptien. Inte lika intresserad nu, men fortfarande kvar massa faktaböcker och grejer haha. Mest intresserad av deras mytologi och teknik.
Jag funderade ett tag på hur jag har kunnat missa denna tråden, sen insåg jag att jag var utomlands när det begav sig.
Jag är galet egyptologinördig, särskilt när det gäller Amarnaperioden, och försöker lära mig medelegyptiska och grejer.
Har försökt mig på hieroglyfläsning, går inte så bra direkt...
Älskar att läsa om egyptisk mytologi och lyssna på Karl Sanders.
Just saiyan.
Åååh, jag var verkligen en stor egyptologinörd förut!
Inte lika mycket nu dock, men blir alltid lika fascinerad. <3
Var i Egypten för en vecka sedan ungefär, men det var ingen mer än jag som ville till Kairo. Så det blev inget. Hade velat se pyramiderna igen.
Själv är man hälften egyptier och tyvärr vet man inte så mycket som man önskar att man gjorde :(
hatar att jag inte kan åka till Egypten nu när papi ska åka FÖR DÅ DÖR MAN KANSKE ;PpPPPpPpP
men eh
mina favoritgudinnor är bastet och sekhmet
min papi kan rätt mycket om egypten då han.. är egyptier och självklart en väldigt stolt sådan (hallå han trodde att jag skulle bli en pojke så han var beredd på att kriga till att döpa mig till Nile???????) och så har han pluggat på universitet i Egypten om Egyptens historia, bl.a mytologin (:::
Mina favvogudar har alltid varit Hathor och Anubis, ända sedan jag var jätteliten. De är så himla nice.
Citat från Rational
Mina favvogudar har alltid varit Hathor och Anubis, ända sedan jag var jätteliten. De är så himla nice.
Anubis har aldrig riktigt tyckt om mig :(
jag har alltid vart så intresserad av honom men eh, nej, han tyckte verkligen inte om mig.
Edit: Jag var i sjunde himlen när jag var i Egypten för några år sen. Jag ville verkligen aldrig lämna muséet i Kairo lolol, slutade med att papi nästan drog iväg mig :(
Tyvärr var jag dock för liten för att gå in i pyramiderna i Giza, sucks to be me. Men eh, klättrade lite på dom och lyckades ramla av en <3 Sphinxen var ju hur vacker som helst.
Jag var inte inne i pyramiderna, tyvärr. Pappa var det och sa att det mest var trångt.
Museet minns jag som det mest spännande jag sett...
Nu taggar vi Egypten till hösten igen!
Bump!
Ra, Horus och Anubis är mina favoriter, by far!
Citat från pimpmypenis
Ra, Horus och Anubis är mina favoriter, by far!
Anubis är så fin på något sätt... Ståtlig liksom.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet