Efterlyser tv-program
Runt 2001-2002 så ska det ha gått två olika tv-serier som jag verkligen vill ha namnet på!
Båda var tävlingsprogram med olika personer som tävlade om något. (Antagligen pengar, var alldeles för liten för att förstå makten man fick av dessa.)
I det ena så utförde man olika moment och vad jag minns så var man två som tävlade.
Tävlingarna pågick i någon djungelmiljö och ett av momenten jag minns var att man var instängd i en stor "hamsterboll" av stålräcken och skulle springa i klotet för att få det att rulla fram till en viss mållijne. (Obvious..?)
När man vunnit en gren så fick man någon sorts rödbruna lerstaty som såg ut att vara Sydamerikansk.
Den som hade samlat på sig flest lerstatyer vann.
Det andra programmet minns jag endast slutet på.
Man tävlade i par och jag tror att man fick poäng i form av tid till slutmomentet.
Slutmomentet gick ut på att paret tog på sig våtdräkter och syrgastuber, dök ner i havet och plockade åt sig jättemycket pärlor från en konstruerad pärlsprutarmaskin.
NÅGON SOM KÄNNER IGEN DESSA?
VAD HETER PROGRAMMEN?
Bump
Fångarna på fortet, det är allt jag kan tänka på :(
Den första känns som Robinson eller något dylikt.
Den andra Lika så..
Men det var inte det :(
Var typ amerikansktttttttttt.
Det amerikanska Robinson då? (survivor)
I det första så tävlade man en och en. Det var alltid olika personer i varje avsnitt. Konceptet var likt fear factor, om man kollade på hur de hade planerat med alla deltagare.
Jag lånar tråden lite :)
Jag letar efter ett barnprogram som handlar om en pojke och ett spöke, som bor i nåt slags slott eller nåt. Visar sig typ i slutändan att allt är en fantasi som en flicka med autism har.... Tror jag. Kommer inte på vad det heter och jag har letat ihjäl mig!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet