Dota 2
Citat från Varjen:
Jugg har bästa criten i spelet samt bäst konstant BAT tied med Oracle.
Man kan köpa Juggs crit i princip, lycka till att köpa WKs eller PAs crit. Men Jugg är underskattad 6slotted alltså, om man bygger honom pure carry.
Void är utan tvekan den bästa pub-carryn som finns just nu. Tillsammans med Ember spirit. På pro-nivå skulle jag nog säga att Spectre, Naga och TB är de bästa.
faktumet kvarstår att juggs crit ÄR den bästa i spelet, och den tar inte upp en itemslot
Någon duktig som vill lira? behöver komma upp till 6k party mmr
Citat från Varjen:
faktumet kvarstår att juggs crit ÄR den bästa i spelet, och den tar inte upp en itemslot
Hade utan tvekan köpt ett item som kan teleportera fram en till motståndaren och öka attackspeed sjukligt ett par slag med låg cooldown före ett item som ger crit.
PAs crit är utan tvekan den bästa critten i spelet. Lägre chans, men mycket högre skada. Efter 20 slag gör du mer skada med PAs crit än Juggers crit (sett till skadan och chansen).
Den tar inte heller upp en item slot :)! Samt att du får pure damage på flera hundra med lite tur samt evasion.
Sen tycker jag absolut att Earth Shakers "crit" (W) är mycket bättre än någon annan passiv crit, förutom PAs och möjligtvis WKs. W, blink, W. 800% dmg på någon sekund och man vet att det händer. Gråter när folk väljer 150 skada och 0.75 längre stun (max stun) på Earth shaker över maxad Echo stomp :<
Simpel matte:
Jugger:
100 damage / slag
200 Slag
70 Är crit
130 Slag som gör 13000 skada
70 Slag som gör 14000 skada
27000 skada
Phantom Assassin:
100 damage / slag
200 Slag
30 Är crit
170 Slag som gör 17000 skada
30 Slag som gör 13500 skada
30500 skada
Phantom Assassins Crit är bättre. Sen måste man påpeka att Phantom Assassins spells gör att hon oftare och snabbare kan slå sina fiender och ökar därmed chansen att critta.
Så, både critten och hjältens uppbyggnad gör Phantom Assassin's crit bättre. Sen är det här på 100 dmg / slag, ju mer skada man har ju bättre än Phantom Assassin's crit än Juggers.
Kör endast Doom nu för tiden. Kör oftast crit builden med wolf pack passive.
Juggs crit har högst DPS increase i spelet, om du inte kan räkna ut det själv tänker jag inte argumentera om det
Så tråkigt har jag lite över 2 på natten >.<
Citat från Varjen:
Juggs crit har högst DPS increase i spelet, om du inte kan räkna ut det själv tänker jag inte argumentera om det
Jag räknade just precis ut det åt dig. Matte är så simpelt ibland. Sen har PA högre attackspeed i teamfights samt lättare att hålla sig nära sina motståndare.
I late game behöver man oftast inte slå 200 slag för att döda någon, inte i early game eller mid game heller. Max 10 hits. Tycker att Jugg har bättre crit eftersom en hard carry inte bör behöva slå allt för många slag.
Nej, jag vet. Men han pratade som sagt om vilken crit som är bäst och ger högst DPS increase. Det är PAs. Sen som sagt, man behöver inte slå 200 slag. Med PA räcker det ibland med 1. Med jugger räcker det ibland med 3.
Båda hjältarna är bra men att påstå att Juggers crit i sig är bättre än PAs känns lite långsökt. Speciellt då PA har otroligt mycket lättare för att ta sig till sina fiender och faktiskt slå lite slag.
Det viktigaste i den här diskussionen är dock att 4/4 på Enchant Totem är bättre än Tusks ultimate och har 5sec CD och kostar 50 mana!
Men han har nog rätt, därför Juggernaut spelas som hardcarry oftare än PA. Med tanke på att man pickar PA för den sjuka critten.
OCH JU MER SKADA MAN HAR, JU BÄTTRE ÄR PAs CRIT JÄMFÖRT MED JUGGERS.. REMINDER <3 Skalan går upp mycket mer på PA än Jugger.
Citat från 420BONGMAN:
Citat från izuyo:
Någon duktig som vill lira? behöver komma upp till 6k party mmr
Du vill alltså bli carryad :)?
yes please carry me
vad nickar du på steam?
Jag föredrar PA varje dag som hard carry. Slow, teleportation, hög crit och evade. Critten är dock bättre på Jugg.
Enchant Totem är svinbra, särskilt om man kör med AC, Daedalus och Divine Rapier.
Critten är på 200%, Juggers crit ger samma damage increase som en Daedalus (35% mer skada ungefär efter X antal slag). Visst, kan crittar väl lite oftare men neeeheeheeeej, den är inte bättre.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet