Doom metal
Har gått och förälskat mig i October Tide's nya album A Thin Shell. 4 December är de förband åt Katatonia i Stockholm, taggad som fan :)
Lite grejer som har rullat på senare tid.
Abandon är ju klockren doom så det bara skriker om det..Candlemass är fint det med!
Mycket av Briton Rites för min del just nu alltså. Snuskigt bra band! "For Mircalla" är en av årets bästa plattor när det gäller doom metal. Om inte den bästa! Tycker dock nästan att Howie Bentley som spelar bas/gitarr och sjunger på sista låten borde ta över sången istället. För "Karnstein Castle" är fan min favoritlåt på plattan. Deras standardsångare är förresten Phil Swanson från Hour of 13, Seamount mm. Alla som gillar Reverend Bizarre måste kolla upp Briton Rites!
Jag kommer fan missa Katatonia och October Tide nu i helgen... Pissfitta. :(
På tal om The Wounded Kings, satt faktiskt och lyssnade på "An Introduction to the Black Arts", deras split-LP med Cough igår. Den var lite småtrevlig.
Aadå det är väll rätt bra, Undrar hur de kommer låta framöver nu när de ska byta sångare och någon annan bandmedlem.
Chatta inte i trådarna på det viset, ta det på telefon/SMS/msn/whatever!
En klassiker mitt i natten.
Sitter och lyssnar på en låt från Hamferð's platta just nu. Är väldigt imponerad av vad jag hör. Deras första platta "Vilst er Sísta Fet " kom ut i år.
http://www.myspace.com/hamferd
Enligt mig är Swallow the sun, Barren earth, Lethian dreams och Novembers doom bästa doom-banden.
Jag kan lika gärna testa här också. Jag är ute efter band som liknar Burning Witch och/eller Khanate.
Några band jag inte behöver bli tipsad om är Trees, Habsyll, Bunkur, Monarch, Noothgrush, Atavist, Grief, Moss, Gnaw, Corrupted, Graves at Sea, Thorrs Hammer, Teeth of Lions Rule the Divine, Loinen, Aldebaran, Buried at Sea, Sea of Bones, Stumm, Toadliquor, Dot[.], Halo, Hyatari, Khlyst, Suma, Otesanek, Unearthly Trance, Bongripper och allt med både Stephen OMalley och Greg Anderson. Vill göra det klart redan nu. Räknar mest upp band jag säkert skulle bli tipsad om i alla fall.
Jag vill alltså inte heller ha tips på sludge, post-metal, funeral doom eller något sådant. Det ska vara med sång också (inte growl), i samma stuk som Khanate och Burning Witch. Och det ska gå väldigt sakta.
Burning Witch och Khanate har ju en del likheter. Men ändå inte. Så jag är ute efter något av det. Burning Witch har ju ett så kolossalt krossande sound och Khanate är bara så avskalat, mörkt, rått och helt jävla misär. Visst, det är inte så många band som liknar dessa två och ens ger sig på att spela sådan musik, men det kan vara kul att se om någon annan känner till något. Infoga gärna ett smakprov eller någonstans man kan lyssna på skiten.
Det är bara att lyssna på länkarna nedan, precis så vill jag att det låta.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet