Ditt alldeles egna parti.
Vet inte om den sådan här tråd redan finns, i så fall får ni tillrättavisa mig men men, till saken!
Om ni skulle gå till val inför valet 2010 vad skulle då era viktigaste valfrågor gälla och varför?
Miljö.
Frågan på allas läppar just nu. Jag anser att svaret ligger inom forskningen. utveckling av bättre metoder för att omvandla koldioxid till syre är redan påväg, energitekniken är bättre än någonsin och det är det spåret vi måste följa.
Forskning.
Som ni nu kanske gissat det jag anser vara viktigast. Utveckling av medicin, miljöteknik, nanoteknik, säkerhet, allt!
Jobben.
En annan viktig punkt med en enkel lösning. Lättare att få starta eget-bidrag och fler starta eget-kurser för unga.
Ned-laddning.
Släpp det fritt.
Dom som är intresserade av en artist köper ofta dennes verk tillslut ändå och genom ned-laddning får fler människor upp ögonen för ny musik/ film osv.
Skatten.
Den måste sänkas. Det är för svårt att leva på sin lön i Sverige och det är för svårt för företag att anställa folk pga arbetsgivar avgifter osv. en grundskatt för polis, barnkår osv ska naturligtvis finnas kvar men på det hela taget så borde grundskatten sänkas markant.
Brott och straff.
Ökade straff för grova brott. Rätt systemet i Sverige är ett skämt. 3 år för mord? 30 vore en mer lämplig siffra.
Droger.
Alkohol dödar massa människor per år men det är en del av våran kultur och utan alkohol och cigaretter skulle våran ekonomi krascha. Legalisera åtminstone dom lättare drogerna så som cannabis, spice, svamp osv vore rätt ur både en liberal och en ekonomisk synvinkel.
Invandringen.
Även om den skapar jobb så förlorar vi mer pengar än vi tjänar på att ta in invandrare. Tills vi fått ordning på våran ekonomi borde vi inte ta in fler.
Eu.
Kostar också enorma pengar för Sverige. Om dom inte sänker våran avgift har vi inte råd att vara med.
Jag skulle rösta blankt, känner mig alldeles för oinsatt i alla politiska åsikter för att seriöst lägga en röst. Känns inte som att jag bidrar med något om jag inte har någon koll. Och sen bryr jag mig helt enkelt inte.
Hade jag röstat hade det väl varit miljöpartiet, men jag hörde något dom predikade om på ett torg för länge sedan. Att deras lösning på globala uppvärmningen, skulle vara att lägga bilspår i Sverige. Byta ut våra personbilar mot bilar på räls. Och hur mycket skulle inte det kosta oss.
Edit: politik i mina ögon är oseriöst och jag bryr mig inte ett skit. Tror nog att jag inte ens skulle orka starta upp något politiskt.
Citat från pansarpung
Jag skulle kört en Hitler.. fast dödat alla istället.
Det skulle min parti gå ut på. Alla skulle vilja vara med.
vart tar man kölappen?
Citat från Slayingshark
Mitt skulle heta CHUCK NORRIS! OCH OM NÅGON ÄR EMOT MIG SKA DOM FÅ MIN FOT UPPTRYCKT I NÄSAN!
Johnny Cash, spöar fortfarande Chuck Norris.
Mitt parti, skulle vara bäst.
Citat från Slayingshark
Chuck Norris once ate three 72 oz. steaks in one hour. He spent the first 45 minutes having sex with his waitress. [/i]
Lilla lilla gubben. Det där är bara något som nån jävel på internet har hittat på. Precis som alla andra liknande saker som han har sagts ha gjort eller kan göra.
Marcuspartiet - do it like Marcus!
Mitt parti skulle ha varit riktigt grymt! Vi skulle satsa väldigt mycket på miljön.
Och sen vet jag inte.
Mitt parti:
Ståndpunkt: Alla ska få knulla.
Gör våldtäkt, hedersmord, mord och misshandel lagligt.
Låter som en bra parti :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet