Din definition på fjortis?
duktigt (Y) ^
Du är en riktig vardagshjälte!
En person som gärna vill synas.
Vill gärna säga att det är en liten flicka med blondt hår och som är onaturligt brun i huvudet och väldigt utseendefixerad.
Men ärligt talat tycker jag att alla har en liten fjortis inom sig som bara vill ut och skrika och vara allmänt fjantig och feminim.
Med andra ord kan jag beskriva fjortis som ett litet barn som fått för lite uppmärksamhet i sin uppväxt.
håller med Asianalien!
Citat från FLAWL3SS
Charlie the unicorn är fjortis (Y)
du är attentionwhore :(
Citat från PORKnBEANS
Citat från ANNAFACE
duktigt (Y) ^
Du är en riktig vardagshjälte!
<3
Du är mer vardagshjälte än han i felixreklamen!
Citat från PORKnBEANS
Citat från ANNAFACE
Citat från PORKnBEANS
Citat från ANNAFACE
duktigt (Y) ^
Du är en riktig vardagshjälte!
<3
Du är mer vardagshjälte än han i felixreklamen!
OMG
Min idol<3
fjortis
som wemo
fast mindre svart.
sa min kompis. xD
Citat från OMGAMYWINEHOUSE
Citat från ofo
platina blont hår, nu mera brunt. Svea jacka, svea jacka. är alltid ute på "stan" på kvällarna. höga stövlar lr vita sneakers. överdrivet mkt foudation ca 8 lager+ på läpparna. x12 mascara och typ vit "creme"under ögonen. SKIT FULT. :S hata fjortisar.
Alltså, det ser ut som du har rätt mycket foundation själv på läpparna. Och du är rätt blond, dock inte platina. Nästan.
va ville du bevisa me de inlägget?
alla har en fjortis inom sig, 95% släpper ut den oavsett "klädstil"
idunnolol.
Små blonda barn
Citat från 4ut0m4tic
för mycket bruncreme, platina blond hår, mjukisar med värsta hål i den och senaste basshunter hits på siit mobil och har så högt möjligt. och typ vita läppar.
--------------------------------------------------------------------------
Enligt mig är fjortis mer ett beteende än en viss sorts kläder/sminkning osv.
Folk som inte kan se en inte speciellt närva vän på stan utan att ge ifrån sig ett öronbedövande gällt skrik och sedan krama om personen i fråga, folk som super sig "fulla" på vanlig folköl och cider och sedan dagen efter säger något i stil med "Goosh, jag kommer inte i håg ett skit från igår!" och egentligen kommer dem i håg allt osv osv. sånna beteender kan jag tycka går under benämningen "fjortis" oavsett stil.
En person som gör vad som helst för uppmärksamhet, alltid följer mängden och inte kan visa sig utan 100 lager smink.
För högre fjortis faktor: skriver allt med w, sätter dubbel första bokstav 'aamanda, ttherese' osv. och skriver h efter varje mening.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet