Det här skulle jag vilja se en film om/Filmer som borde göras
Någon borde göra en film om en snubbe som tror på allt reklamer säger. I'd watch it!
Jag skulle mer än gärna se en film där man satt en kamera på ryggen på någon insekt eller annat småkryp och sedan filmat 24h av dens liv. Typ en kackerlacka, någon skalbagge eller varför inte en spindel?
Hade varit så fett.
Bioshock.
Citat från monkeyslut
Uppföljare till G-som i gemenskap, Fucking Åmål och Stockholmsnatt, vore inte helt fel.
Ska komma en uppföljare till G. Dom börjar med inspelningarna i september om jag minns rätt. Kanske tidigare. :D
Bamse
Metroid
Zelda
Super Mario
Halo
God of War
Star wars the force unleashed!
Dragon ball
Skulle inte varit fel att se som filmer inom en framtid! :)
Super Mario finns väl redan som film?D: ^
Skulle vilja se en film om en messias som kommer till jorden i nutid, och se hur han blir bemött av det ickereligiösa/religiösa samhället.
I filmen sen skulle han bli avrättad och sedan skulle allt han sa slå in.
I'd watch that!
At the mountains of madness!!
BIBELN
Citat från hxc
man borde filmatisera vingklippt ängel, skulle bli en hitt!
Masters Of Horrors - Cigarretts Burns.... Där finns en vingklippt ängel. Bra film för övrigt också (om än väldigt kort)
Jag hade velat se en Doom-film. Då menar jag verkligen Doom och inte en sci-fi-action-rulle med belånad titel.
Citat från s3xnio
Bioshock.
System Shock skulle jag snarare vilja se före, framförallt 2:an (Bioshock var ju tänkt som en inofficiell uppföljare men sket sig på grund av rättigheter. Så Först System Shock och sedan Bioshock. Magiskt!)
L4D2
Tänk Ellis, aw :)
Citat från Patrik
Super Mario finns väl redan som film?D: ^
Men den sög stor fet slak åsnek*k. Han som spelar detektiven i "Who framed Roger Rabbit" är han som spelar Mario. I en intervju så sade han att det är den enda film som han ångrar.
Föreställ dig Bowser i form av en äldre man i svart rock och kort orange hår. Goombas är någon form av ödlor i svarta rockar där man endast ser ett litet huvud sticka upp (dem har en kroppsbyggnad som Arnold men ett huvud som en större ödla). Värd att se enbart för att den är så dålig.
Men ja, en riktig Mario-film. Hell yeah!
Citat från MattShadows
L4D2
Tänk Ellis, aw :)
Inte för att vara sådan men.. L4D är väldigt baserat på zombiefilmer, George Romero's Day of the dead (tror jag det är, iallafall) har ju orginalellis haha.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet