Den stora opinionsundersökningstråden

Föregående
Till botten  
DinGud Kille, 32 år

9 208 forumsinlägg

Skrivet:
20 april 2010 kl. 18:09
DinGud Kille, 32 år

Citat från Motherfucker3


Tack gode gud. Du är en första vänsterpersonen som inte anklagar alliansen för krisen. : )
Nej, dom failade ganska hårt tack vara krisen.

Det är väll almänbildning att bankerna i USA startade krisen?

DinGud Kille, 32 år

9 208 forumsinlägg

Skrivet:
20 april 2010 kl. 18:12
DinGud Kille, 32 år

Citat från Motherfucker3


ja. eller ska vi går ännu mera i determinism så var det folket som inte kunde betala tillbaka bankerna, så nu står bankerna med det folket hade konsumerat och utan pengar.

Världsomspännande kriser är för det mesta allas fel.

DumFan Kille, 34 år

11 365 forumsinlägg

Skrivet:
20 april 2010 kl. 18:13
DumFan Kille, 34 år

Citat från Motherfucker3


Tack gode gud. Du är en första vänsterpersonen som inte anklagar alliansen för krisen. : )
Nej, dom failade ganska hårt tack vara krisen.[/i]

Det var inte alliansen som startade krisen, men det behöver inte betyda att de gjorde rätt i alla beslut under krisen.

Det vara systemet som USA har som tillät det att hända, snarare lite konstigt att det inte hänt tidigare bara.

E_Schwartz Kille, 35 år

15 873 forumsinlägg

Skrivet:
20 april 2010 kl. 18:19
E_Schwartz Kille, 35 år

Citat från Motherfucker3


SD åker runt i Sverige och pratar på torg iallfall.

Jag använder inte retorik när jag debatterar. Men om du känner av att jag använder retorik när jag debatterar, när jag inte använder retorik, så måste jag vara jävligt bra när jag använder retorik i debatter.


Underbart, är det därför dom är så opopulära?

Du bör ju ha som avsikt att övertala folk?
Eller har jag missförstått det hela och du sitter egentligen bara och skriver det du anser är rätt och ignorerar andra?

...just fan, du har rätt, det är ju så det är.

DumFan Kille, 34 år

11 365 forumsinlägg

Skrivet:
4 maj 2010 kl. 08:46
DumFan Kille, 34 år

Citat från Motherfucker3


ja. eller ska vi går ännu mera i determinism så var det folket som inte kunde betala tillbaka bankerna, så nu står bankerna med det folket hade konsumerat och utan pengar.[/i]

Krisen uppstod inte för att de inte kunde betala tillbaka lånen. Krisen uppstod för att bankerna sålde lån i paket till andra och gömde dessa lån som de visste att köparna inte skulle kunna få tillbaka pengarna på i dessa paket.

opiumraev Kille, 35 år

23 forumsinlägg

Skrivet:
4 maj 2010 kl. 09:02
opiumraev Kille, 35 år

Varför känns det som om den här tråden har gått ifrån sitt ämne lite...?
Nvm, intressant läsning.

Och Motherfucker3, SD är inte särskilt populära. Det är i alla fall inte vad de SERIÖSA opinionsundersökningarna visar... För tillfället har jag för mig att... ja... SD är knappt med i regeringen längre. De får ungefär ETT mandat.

http://www.val-2010.se/opinionsundersokningar-januari-2010.html#100124

Edholm Kille, 33 år

1 200 forumsinlägg

Skrivet:
19 juli 2010 kl. 12:29
Edholm Kille, 33 år

-Jag tror att man tänker till när man växer upp, då kanske man tänker mer vänsteraktigt, att man får mer ekonomisk hjälp med sjukvård och liknande, säger Robert Johansson, 19 år.
Klok pojk det där.


Föregående
Till toppen  

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet