Den Officiella Alla Hjärtans Dag-Tråden .
Glad alla hjärtans dag allihopa!!!
Detta ska jag ge till min pojkvän idag:
En ram med foton på oss, choklad och jordgubbar.
fint!! vill också ha kär lek
Love sucks. Kommersiell skitdag.
Avskyr alla hjärtans dag. Idag har jag fått massor av choklad, vilket betyder att jag måste ge folk massor av choklad i mars. I Japan räckte det inte med en kommersiell skitdag, så de gjorde en till den 14de mars.
hehe :)! åsikts... dagen!
Citat från Lifestalker:
Sitta och grunka. Alternativt brunka. Fuck romantik och kommersiella högtider.
Citat från MarshallMathers:
Kan inte ni jobba på ett manuskript för MGTOW the movie?
Tänker typ ett Alla Hjärtans Dag-Scrooge-tema med bittra singelmän som hamnar i en buss med ett nederländskt tjejhandbollslag eller nått.. sen händer nått postmodernt och så blir alla lyckliga i alla sina dagar!
weeeee
Citat från Skype:
Citat från Lifestalker:
Kommersiell skitdag.
Detta. Vad är romantiskt med att ge gåvor till någon en dag där man mer eller mindre är tillsagd att göra det?
Det är en ganska postmodern kritik av Alla Hjärtans Dag.
Varför ska Mexikanare spendera en hel dag med att göra dockor och tänka på de döda under Dia De Los Muertos
Varför firar vi jul?
Varför firar vi nyår?
Varför firar Amerikanare thanksgiving ( gnostiskt sett, inte historiskt.. )
Människan har troligtvis vandrat vilsen i tusentals år och förstått de tillkortakommanden som präglar mänsklig existens som typ minne, jobb, stress, kall och diverse köttsliga lustar.
Tradition är ett sätt att binda samman en flock av människor.. eller en nation.. eller en värld. För en gångs skull dansar alla till samma rytm.. ibland bokstavligt talat.. det är ganska mäktigt.. allas egenintressen försvinner till förmån för ett grandiost mänskligt mönster.. och det tycks gagna alla egentligen, vem behöver inte bli påminnd om att visa uppskattning för sin partner.
.... .... sen har du ju inte fel heller... alls faktiskt, haha
Kommersialisering av traditionerna är ju ba den fria marknaden och den kan aldrig vara romantisk
Jag bjuder på pizza/öl/vad som till den som bara kommer och umgås med mig på denna nedstämda dagen! .__.
Ok, jag har ångrat mig angående alla hjärtans dag. Bästa dagen någonsin!
Detta då jag kom hem till en flaska Macallan No. 2
Skit dag som alla andra dagar :)
Citat från DampKid:
Citat från Jiraiya:
Jag bjuder på pizza/öl/vad som till den som bara kommer och umgås med mig på denna nedstämda dagen! .__.
tbh är fan sugen på att göra det om det inte vore för att jag firar denna dag med världens bästa valpis <3
Naaaaw! bara att släpa med Doggo!
Min pojkvän är gulligast i världen, han överraskade mig idag med presenter!!! Skrev ett blogginlägg om det, orkar inte skriva exakt samma sak här:
https://www.emocore.se/twoplayer/blogg/2508696
Citat från Jiraiya:
Citat från DampKid:
Citat från Jiraiya:
Jag bjuder på pizza/öl/vad som till den som bara kommer och umgås med mig på denna nedstämda dagen! .__.
tbh är fan sugen på att göra det om det inte vore för att jag firar denna dag med världens bästa valpis <3
Naaaaw! bara att släpa med Doggo!
If I could, hon är livrädd för allt som är främmande ._.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet