Deathcore
En cover är en cover och ingenting att bli uppspelt över...
Men det här var faen ingen vidare asså, haha
Och då är den här låten knappast en favorit av herr Hendrix.
Rätt awesome ändå C:
Ja, man kan nog tycka om det om man gillar bandet från första början, men det gör ju inte jag.
Jag skulle kunna pladdra på hur de totalt missar de viktiga elementen från originalet och fokuserar på helt fel bitar, men jag vet inte heller vad jag hade förväntat mig av en deathcore cover, liksom, de har ju sällan fungerat speciellt bra.
Nåja
Har en liten orkestral bit som är under utveckling till Kreons nästa släpp och skulle behöva lite kritik! Just den här låten är inte deathcore men själva inlägget är deathcore-relaterat så jag tyckte de va okay att lägga in det här!
http://soundcloud.com/axelvonkreon/a-hymn-to-the-motherland
Axel: Musikaliskt låter det bra! Jag antar att ni ska förbättra midi-kvaliteten senare.
Men jag tycker att innan allting drar igång så låter det väldigt väldigt tunt. Mer botten skulle nog göra sig bra!
Det här bandet dödar allt.
Citat från Zacharias
Axel: Musikaliskt låter det bra! Jag antar att ni ska förbättra midi-kvaliteten senare.
Men jag tycker att innan allting drar igång så låter det väldigt väldigt tunt. Mer botten skulle nog göra sig bra!
Tackar! Ja jag har en polare som har lite finare synthstråkar så jag tänkte dumpa de på han. Mja de kanske du har rätt i men jag har lite jobb kvar i dynamiken, tror det är mycket de som gör att de inte riktigt kommer igång liksom.
Äntligen en låt man kan relatera till.
haha dafuq länkade jag egentligen...lyssnade bara första 30 sekunderna -.-
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
