Death Metal.
Ancient Existence är jävligt bra. Bildades i Tyskland 2000. Deras senaste album "Death Fucking Metal är grym! :) (Står att dom är death, har inte koll på genres direkt utan bryr mig mer om musiken.)
Spotify
http://open.spotify.com/artist/6TZovvLbv6SOoZ19QPQoGG
MySpace
http://www.myspace.com/ancientexistence
Den Sarcasmdemon är riktigt bra, synd att det inte blev mer av det.
Citat från HerrIsglass
Nån som hört Sickening Horror?
Jepp, men jag tycker det va ganska mediokert tbh.
Deicide ställer in sitt gig på Getaway Rock Festival.
Arg Jugoslav är arg.
Haha, att Deicide ställer in förvånar väl ingen? Man blir ju mer förvånad om bandet inte ställer in!
Egentligen, hur kan Deicide blivit så jävla stora? De är ju så jävla medelmåtta döds som det kan bli. Cannibal Corpse kan jag fatta, även om jag tycker det bandet är tråkighet och enformighet inkarnerat, men Deicide? Visst de två första är väl solid old school death men fan inte bättre än många andra bands alster från den tiden. Sen älskar jag Stench Of Redemption, men det är för solona som är anledningen till att så många hatar plattan. Bentons sång är meh och resten är tråkigt blasturbation med världens fånigaste texter.
På tal om enformighet kom jag att tänka på Evocation, som jag tycker är riktigt underskattade, även av mig själv ibland. Detta må vara enformigt men fan så medryckande och underbart:
Spamar death och liknade musik jag gillar.
Deranged har signat till Sevared Records. Så förvänta er en kommande skiva! Blir med deras nya line-up nu.
Måste tipsa om Archons! Melodisk Techdöds (kanske?) ^^
Bra skit!
VONHAGEN: Älskar introt på benighted-låten.
Den är fin den.
Citat från Stvrmzeit
Deranged har signat till Sevared Records. Så förvänta er en kommande skiva! Blir med deras nya line-up nu.
Hoppas den blir lika bra som de andra skivorna:)
Har fått min "Plainfield Cemetary" signad xD Calle och jag gick i samma skola detta året som varit så han signa skivan :D
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet