Datortips, och hjälp!
ändrade till 1.300 nu
brb ska ta bilder
Ska jag ändra nåt eller är det nåt annat du vill se också?
http://imgur.com/a/pAJBj
Edit: vad fan är det med cpu temperaturen på första bilden o.o
testa att sätta vcore på adaptive voltage, ser ut att vara på constant voltage atm
vet inte vart du menar
osäker på vart du gör det i ditt bios, googla!
Update
Har nu lyckats komma tillbaks till windows 7 och allt verkar funka som det ska. Fick över drivrutiner från windows 10 som ligger på en annan partition. Nästa steg blir väl att överklocka om ett tag.
Btw shyisma, köpte du från inet? Köpte nämligen en likadan processor, i5 6600K, från inet som lovade en spelkupong. En lapp med en intel master key på som man kan registrera. Jag fick dock ingen?? Har mailat inet och frågat vart den har tagit vägen men det har inte kommit något svar än.
Kan GTX 1080 FTW släppas snart, orkar inte. Har en Vive som samlar damm sen 2 månader tillbaka..
Citat från chrislybear:
Btw shyisma, köpte du från inet? Köpte nämligen en likadan processor, i5 6600K, från inet som lovade en spelkupong. En lapp med en intel master key på som man kan registrera. Jag fick dock ingen?? Har mailat inet och frågat vart den har tagit vägen men det har inte kommit något svar än.
Köpte det här
https://www.netonnet.se/art/komponenter/uppgraderingspaket/moderkortprocessor/intel-i5-6600kga-z170x212-evo/221168.11723/
Tänkte testa göra det här
https://toptechcashback.com/se/sv/pages/cpumb/home
men stod att det inte gick just nu och så verkar det krångligt ändå så gav upp på det
Citat från Shyisma:
Hade tänkt testa den där också, men jag får samma meddelande om att det inte går och att man ska komma tillbaks efter 30 dagar f.o.m. inköpsdatum, trots att man inte har fått skicka in något kvitto. Verkar väldigt skumt. Ska fortsätta kolla på sidan lite då och då. 400 spänn kan väl vara värt att vänta på.
Dom kanske menar att man ska komma tillbaks 30-60 dagar efter kampanjperioden?
Vill försöka överklocka min 1080 till 2100MHz, bara för att jag bestämt mig för det. Tror ni jag har bättre chans att lyckas om jag ändrar beställning till ett EVGA 1080 FTW istället för EVGA 1080 SC? FTW har custom PCB och två 8pins istället för bara en. Men har läst/hört att det inte spelar så jättestor roll och att det mest bara handlar om att ha tur. Så är det värt att avbeställa och slösa ytterligare 300 eller borde jag bara skita i det?
^Kvittar, enda anledningen till att jag inväntar FTW är ifall ett custom bios släpps som tillåter övervolting
Beställde min EVGA 1080 den 30e juni, stod att det skulle komma in 6e juli, sen 23e juli, nu 29e juli.
fortsätter det i den här takten har 1080ti kommit ut innan 1080 finns lättillgängligt.
Några gissningar på vad 1080ti kommer kosta?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet