Datortips, och hjälp!
Ok för syrran har problem med ljudet på sin nu också. Hon säger att det kan lägga av lite random när hon kollar på viaplay t.ex. Jag vet inte riktigt vad det är, men hon hade en uppdatering till windows 8.1 tillgänglig, så jag tänkte att problemet kanske löser sig i samband med en uppdatering.
Okej, för jag uppdaterade datorn för ca 2 veckor sen, och efter det så börja det krångla
Citat från Bananpandan:
det händer helt random tyvärr! jag har kollat uppspelingsenheten och allt sånt, testat att klicka runt osv, men ingenting funkar.. :(
har en Asus laptop
:(
När det är helt tyst.
- Klicka på Start nere i vänster hörn
- Gå till "Dator"
- Klicka på "Systemegenskaper" som är relativt högt upp i åt vänster.
- Sen kan du se "Enhetshanteraren" i vänster spalt klicka där.
- Sen kanske du kan se om du finner ditt ljudkort under Ljud-,video och spelenheter.
Om du inte finner något ljudkort så kan det ju eventuellt vara något glapp mellan ljudkort och moderkort.
Annars så uppdatera drivrutiner.
Du kan även (Beroende på dator) kolla om du har några defekta hårdvaror. Minns inte hur man gjorde på min dator men du kan säkert googla upp en guide. Minns att de var simpelt iaf, typ trycka F2 och någon mer knapp under uppstart.
Jag antar att det är en drivrutin som spökar
Citat från chrislybear:
Jag antar att det är en drivrutin som spökar
Kan vara, eller två drivrutiner!
Nu när jag tänker efter minns att jag hade två grafikkorts drivrutiner som tillsammans fuckade upp datorn.
Fick avinstallera båda, gå in i felsäkertläge och installera den rätta från grunden.
Enklare att ominstallera ett ljudkort men ja, granska drivrutinerna!
haha, och jag som är typ den mest otekniska människan i världen, och inte fattar nånting..
Fan alltså man hade ju inte bangat köpa ett EVGA Hadron Air nu när komplett har rea, synd att man är för arbetslös för sådant. :(
På tal om chassigasmer *droool*
http://www.inet.se/produkt/6911726/corsair-graphite760t-vit
Någon som kanske kan hjälpa mig med detta.
Har försökt hitta felet men inget hjälper hittills.
Bytte för ett tag sen ut min nätdel för lite mer kräm.
Sitter på en i7 4770k med en H80 med top ut.
Har 3 till fläktar, 140mm front, botten, bakom in.
Har legat på max 37C* på 80% load på processorn.
Nu ligger jag helt plötsligt mellan 60-68C* vilket börjar skrämma mig lite.
Har kollat alla kopplingar för att se så att fläktarna är ordentligt ikopplade och förövrigt har jag AC i lägenheten som sätter lägenheten på runt 23C*.
Någon som har tips på vad jag kan göra för att fixa detta?
Ska jag byta ut kylpastan? Eller någon som har en bättre idé.
Vill liksom inte att en dator som kostat en del ska dö pga värmeproblem.
Det enda som ger mer värme är antalet volt du matar till de olika kärnorna. Nya PSUn kan ju ha olika output på 3, 5, och 12V från ditt gamla.
Min laptop började krångla för några timmar sedan. Jag hade precis använt den och när jag gick ifrån så la jag ner skärmen utan att stänga av datorn. När jag senare vek upp skärmen igen så brummade datorn igång men skärmen förblev svart. Jag har provat att starta om den och ta ur batteriet men det är samma sak då, datorn startar men det är som om den inte har någon kontakt med skärmen...
Har en HP, kommer inte ihåg vilken modell så här på rak arm. Den är ca 4 år gammal.
Någon som vet vad som har hänt och vad man kan göra åt det? :)
Du kan ju testa med att öppna luckan helt tills den inte kan öppnas mer och sedan stänga igen den snabbt.
Det kan bara vara glapp.
Annars har ditt videokort gått. GGWP
Vilken borde jag använda?
Är det dåligt för CPUn att ligga på 3.2? Med tanke på att jag får "passed with warning!"
Varför fick jag en annan CPU frequency (2.30007) på Quiet Mode på ett test jag gjorde en halvtimme innan testet på bilden?
Vad mer än CPUn påverkas av att byta energialternativ?
.
.
.
.
Är i stort behov av bättre grafikkort och minne. Till speldator.
Har ingen större koll på vad som är bra och skitbra nowdays. Men tänkt runt 2500 för båda.
Hittat:
https://www.komplett.se/asus-geforce-gtx-660-2gb-physx-cuda/781928#!tab:extra
https://www.komplett.se/corsair-vengeance-ddr3-1600mhz-8gb-cl9/640646
Något att ha?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet