Datortips, och hjälp!
+1^
Fick hem min Asus G750JW.
Sjukt najs dator, fungerar riktigt bra. Den ogillar dock minecraft, men det gör väl typ alla laptops.
Tips på vad som kan göra det? Kör allt på max, men får ändå bara ut 20-25 fps.
Har java 64 bit, senaste updaten och har testat typ allt.
Intressant att ni bara fokuserar på grafikkortet. Och att det klarar av att köras med 600W ja. Men ni måste även räkna in massa andra saker samt som jag sa. Efter 1års användning har nätdelen förlorat kring 10% av sin ursprungliga kraft. Men fine. Jag vet inte alls, har liksom inte råkat ut för samma sak själv eller så.
Sätt hur mycket ram Javaappen ska få använda, det är den vanligaste anledningen till att det laggar.
http://www.minecraftforum.net/topic/1395030-tutorial-allocate-more-memory-for-minecraft/
Citat från Vaniteux:
Intressant att ni bara fokuserar på grafikkortet. Och att det klarar av att köras med 600W ja. Men ni måste även räkna in massa andra saker samt som jag sa. Efter 1års användning har nätdelen förlorat kring 10% av sin ursprungliga kraft. Men fine. Jag vet inte alls, har liksom inte råkat ut för samma sak själv eller så.
jo men tveksamt till att datorn drar 500W+ i vilket fall. grafikkortet drar väl 160W, tycker där är gott om marginal.
Intressant. Då har jag en fråga.
Vad skulle ni rekommendera för W på min nätdel?
I7- 4770K (oklockad)
GTX 780 (ref)
ASUS Phoebus Xonar Soundcard
1 SSD
16gb ram (4x4)
3x140mm Silent FD
H80
2 Extra HDD's
Just det, jag räknar med att kunna använda nätdelen i kanske 3 år utan att den ska flaska.
hur är det relevant till huruvida hennes nätdel ska räcka till eller ej?
Wow, personliga påhopp här.
Jag sa aldrig att man behöver en jetmotor. Men jag skulle satsat på ett 750 åtminstone för hennes del.
Min dator drar 839w uträknat i ström så det var det första vettiga du kommit med idag.
Edit: Vid närmare eftertanke 650-750W
Fast jag har aldrig påstått att jag sitter över någon annan.
Samt att du måste räkna in där jag sa att det skulle räcka några år.
Man köper inte en nätdel för att den ska klara sig i ett år. Det blir en väldigt dyr historia om man räknar ihop hur mycket man tjänar på att köpa en lite kraftigare pjäs.
Jag har använt 3 olika kalkylatorer. Alla säger i princip samma sak. Men kan kolla upp det igen. Kan ju ta fel på en siffra då det var ett tag sedan.
Citat från Salt:
OptiFine! Funkar prima för att öka fps'en
http://www.minecraftforum.net/topic/249637-174-optifine-hd-d1-fps-boost-hd-textures-aa-af-and-much-more/
I stand corrected.
Min dator drar runt 680w som den är just nu.
Dock så planerar jag att köpa ett till grafikkort och köra vattenkylning på rubbet.
Citat från Otrevlig:
Citat från Salt:
OptiFine! Funkar prima för att öka fps'en
http://www.minecraftforum.net/topic/249637-174-optifine-hd-d1-fps-boost-hd-textures-aa-af-and-much-more/
Fast har en helt ny dator med ett bra grafikkort och bra specs. Min stationära kör på 120-150 fps, men laptopen vägrar gå högre. Vill inte behöva optifine då jag ofta måste använda moddar och snapshots med jobbet.
Är du säker på att minecraft kör på grafikkortet och inte intels inbyggda i processorn? https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110811064807AAFI8vd Där är något som kanske kan hjälpa. Men jag vet inte om du kanske får välja 64 bit java i stället
Har haft ett problem på sista tiden, helt plötsligt har datorn slutat hitta boot device under boot.
Syns i bios, device selection etc.
Händer inte alltid och finner ingen consistency. Ett tag trodde jag det beroede på temperaturen i rummet (börjar bli varmt nu.) men det verkar inte vara fallet.
Intel Core i7 3930k
Asus P9X79 PRO Mobo
EVGA GTX 660ti
Samsung SSD 830 128GB
Be Quiet! Dark Rock 2.
Be Quiet! Pure Power L8 530W
Kör 3x24'' skärmar på det. 1920x1080.
Mina tankar är väl att PSU't börjar ge upp.
Några idéer? Kan det vara min SSD som börjar dö?
Enligt "Samsungs Magician" så är statusen bra, med 6,9 TB skrivet till den. Men det programmet vet jag inte om man kan lita på.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet