Datortips, och hjälp!
Tack, den verkar bra :)
först så funderade jag på att köpa en macbook men då måste jag vänta tills efter sommarjobbet och det orkar jag inte
Citat från 9289
Tack, den verkar bra :)
först så funderade jag på att köpa en macbook men då måste jag vänta tills efter sommarjobbet och det orkar jag inte
Sålänge du inte ska prodda musik eller något tungt så föreslår jag att du inte köper en mac. Apples produkter är sjukt dyra i förhållande till vad du får, och dessutom så är det helt meningslöst att lägga 15-20 tusen på en dator som du bara ska surfa på.
Ska du göra något mer än det, typ spela spel, photoshopa, så lägg 6-8 tusen på en pc.
Köp aldrig något under 5. Och köp från inet eller komplett.
Citat från TakingBackSunday
Gav henne ett jätte bra förslag från komplett ju? shit...
Tänkte på att hon svarade dig bara. Menade inget mot dig :)
jag är relativt it-kunnig och brukar inte behöva hjälp med att lösa saker, men nu har jag stött på ett litet problem.
Min dator har per automatik ändrat färgerna från "bra" till någonting väldigt ljust och.." blurrigt" tror jag skulle vara det bästa sättet att förklara på. Alla färger har blivit mycket starkare och överexponerade.
Jag har ingen aning om hur detta sker, de gånger det hänt tidigare har det lagt sig av sig självt, men nu så har det hållit i sig längre än vanligt.
halp
^
Är det en stationär eller laptop?
Kan vara skärmen som kukar ur som det är en stationär.
Nix, jag sitter på en laptop. Behövs några ytterligare detaljer?
Kanske en dum sak...men den står inte på någon autoinställning?
min Laptop(Asus k73sv) ändrar så att det blir bättre ljus när jag spelar tex...går att ta bort...väldigt enkelt i energispar inställningar
Kalibrerat om skärmen i Kontrollpanelen?
Jag har inte rört några inställningar gällande skärmen, annat än att byta bakgrundsbild och sådär.
Den kan byta automatiskt faktiskt... det började min göra xD
fattade inte vad som hände när det helt plötsligt blev ljusare på skärmen när jag började spela men det var ju bara bättre för min del xD
Haha, men hur fixar jag det?
Du har nått som heter energispar inställningar där kan det finnas... kan också finnas in kontrollpanelens inställningar
Citat från Thias
Den kan byta automatiskt faktiskt... det började min göra xD
fattade inte vad som hände när det helt plötsligt blev ljusare på skärmen när jag började spela men det var ju bara bättre för min del xD
Exakt det jag syftar på, när jag startar min lapop så är färginställningarna väldigt gula men det går tillbaka till det normala när jag startar kalibreringen, behöver inte ens sluföra den.
Antingen så har jag fått en monsterprocessor, eller så är något skumt D:
Har asrock z68 extreme3 gen3 och satte först min offset på vCore ganska högt, och har gått ner från kanske +0.070 till +0.025~0.010 (orkar inte kolla just nu).
Går liksom för stabilt D:
BRB - prime95
Allt detsamma i prime95, dock max 61 grader på varmaste kärnan.
VÅGAR jag sänka vCoren mer..? Eller har jag missuppfattat hela offset-systemet?
Nästan så att jag vill höja multipliern mer för att slippa sänka offseten, verkar ju nästan finnas uttrymme för det. D:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet