Danmark diskuterar legalisering av cannabis.
Citat från Dyrkarn
Du vet inte om du fastnar i ett beroende förrän du provar det, och då är det försent.
De flesta lever bättre utan droger.
Nej, och jag vet heller inte om jag kommer bli överkörd idag förrän jag går utanför dörren. Omyndighetsförklarande är inte försvarbart.
Det sista kan du som mRosquist skrev inte försvara. Alls.
[i]Citat från Dyrkarn
De flesta lever bättre utan droger.
--------------------------------------------------------------------------
Utveckla gärna påståendet.
Citat från Dyrkarn
Droger leder till beroende och de är för det mesta direkt farliga.
Man kan få permanenta hjärnskador av cannabis t.ex.
De kan leda till beroende, de är inget garanterat.
Har du källor på det med permanenta hjärnskador, som inte är från 1960 eller utförda utav statens folkhälsoinstitut.
Citat från Dyrkarn
Droger leder till beroende och de är för det mesta direkt farliga.
Man kan få permanenta hjärnskador av cannabis t.ex.
Droger kan leda till beroende.
Cannabis bygger på ett psykiskt beroende (som de flesta andra droger). Du kan bli psykiskt beroende av bokstavligen vad som helst. Mat är ett ganska vanligt exempel. Fetman och hjärtproblemen som kommer med ett matberoende? Då väljer jag de mindre hjärnskadorna ifrån cannabis vilken dag som helst.
Cannabis har inget fysiskt beroende, men psykist beroende kan framstå. Min polare var beroende och tog lång tid innan han blev helt clean
Jag är däremot FÖR legalisering. Man kan blir beroende av allt
Citat från Pan
Mycket tveksamt om ett samhälle blir "bättre" av ett bredare utbud av medel för verklighetsflykt.
Portugal som avkriminaliserade bruket utav alla droger och halverade antalet missbrukare på tio år, tycker det låter som ett steg i rätt riktning, eller vad säger du?
Citat från Dyrkarn
Alla droger är beroendeframkalladne. Mer eller midre förstås, men det finns en anledning till att de är olagliga.
Långt ifrån alla är fysiskt beroendeframkallande. Snackar vi psykiskt så handlar det som sagt om mer än bara droger. Ska vi gå in och reglera allting som människor vanligtvis blir psykiskt beroende av? Lagstifta mot för mycket solariesolande, bantande, träning, ätande osv. Det funkar självklart inte.
Citat från Dyrkarn
Droger leder till beroende och de är för det mesta direkt farliga.
Man kan få permanenta hjärnskador av cannabis t.ex.
Alla droger är inte alls beroendeframkallande.
Inte om du är fullt utvecklad när du börjar och inte röker 24/7.
Sluta prata om droger som en homogen grupp preparat med en homogen effekt, det är inte så det fungerar.
Citat från mRosquist
Mycket tveksamt om ett samhälle blir "bättre" av ett bredare utbud av medel för verklighetsflykt.
Portugal som avkriminaliserade bruket utav alla droger halverade antalet missbrukare på tio år, tycker det låter som ett steg i rätt riktning, eller vad säger du?[/i]
Dock kommer människor blunda för faktum. Många i regeringen (speciellt KD) har väldigt insnöad syn på just cannabis.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet