Dagens unga, nå fel på dem?
Citat från SjuFyraSju
Ooooh, vackert! Öppen inbjudan och allt, klart man kommer.
Klart man ska dit, jag ska dit och hejja!
Det är sådant här som gör att jag tappar hoppet om mänskligheten...
Citat från _SickInTheHead_
Varför i helvete ska man göra det när man är ett barn? seriöst, det är bara stört
Skojade ju bara :(:(
Men seriöst, vi smiskar dem, det lär dem nog en läxa!
Eller hur WTFWJD?
WTFWJD: Nej, självklart är det inte okej. Men å andra sidan så tycker jag argumentet "När jag var tretton så satt jag och lekte med barbies" är så värdelöst. Och det är väl nästan aldrig direkt "barnens" fel, utan föräldrarna som inte har koll/inte bryr sig. Är man tio och knullar så är det ju något som har gått lite snett, liksom.
Citat från cyperix
Jag lekte med barbies och hela skiten när jag var 10, och lite runt min födelsedag då jag fyllde 11.
Men sen tappade jag intresset helt enkelt. Alla utvecklas olika och har olika intressen.
Har tillexempel alltid haft ett stort intresse för killar, lol. Sen jag gick i dagis. Så att man tänker på det som ung tycker jag inte är konstigt, det motsatta könet var spännande då helt enkelt.
Det är väl mycket grupptryck och sånt, eller så intresserar de sig bara för andra saker nuförtiden. Man måste låta alla utvecklas i sin egen takt vare sig det går snabbt eller långsamt, enligt mig.
Och att vissa har sex tidigt är väl deras ensak och deras val? (menar inte att jag tycker det är okej att en 10åring har sex, för det finns nog ingen tioåring på hela jorden som är redo för det vid den åldern.)
Sant, alla har olika intressen. Jag var tidig med smink till exempel, det var mitt intresse.
Det är just grupptrycket som är det farliga. Det är det (bland annat) som leder till att barn gör saker som de ofta ångrar när de blir äldre. Det kan sabba deras bild av dem själva och synen på sex. Jag tycker inte att det ska vara ett val för barn när de vill ha sex. Det kan skada en individ ganska mycket att ha det för tidigt.
Du skriver att ingen tioåring ska ha sex, jag tycker att ingen tolv eller trettonåring ska ha det heller. Femton finns som gräns av en anledning, och det tycker jag är bra. Fjorton kanske i vissa fall, men inte fan ska man vara yngre än fjorton. Någonsin.
Citat från Jolia
Citat från SjuFyraSju
Citat från Jolia
CosmicTetrisGame skrev:
"Suttit på bussen och hört folk som går i 3an som har bloggar och ska träffa en kille efter skolan"
Vad är felet?
Läs igen och TÄNK
Förstår faktiskt inte.
Ang. att dom bloggar. Är det något som bara äldre gör?
Att dom ska träffa någon kille? Vad är felet?
men hur ofta sitter en 6 åring och bloggar lixxom :o?
Som många skriver: Vi ska ju självklart inte skylla allt detta på barnen, det är ju föräldrar, skola, media och annat i barnens miljö som leder till att de känner sig pressade att växa upp så tidigt. Det finns ju tydligen något som gör att barnen känner att det är oacceptabelt att faktiskt vara barn.
Känns som att folk överdriver lite här.
Hur många tioåringar vet ni som dricker och har sex?
Satt på bussen och bakom mig satt två pojkar som kanske var max 10 år och de kunde inte säga en mening utan ordet "fitta". Det var nästan jobbigt att lyssna på!
Citat från Dinkel
Som många skriver: Vi ska ju självklart inte skylla allt detta på barnen, det är ju föräldrar, skola, media och annat i barnens miljö som leder till att de känner sig pressade att växa upp så tidigt. Det finns ju tydligen något som gör att barnen känner att det är oacceptabelt att faktiskt vara barn.
Borde vara åldersgräns på dessa jävla tjejtidningar och modetidningar.
Samt att 15-17åringar som röker/dricker påverkar mycket då det är dessa som småbarnen ser upp som mest till
Citat från HardcoreChey_97
Känns som att folk överdriver lite här.
Hur många tioåringar vet ni som dricker och har sex?
^ this också.
Dinkel: Jomen precis.
Jag var yngre, men det är ingenting jag ångrar och jag utvecklades/mognade väldigt tidigt fysiskt och psykiskt så jag ser inget fel i det alls. Ingen stor skillnad på mig då och på hur jag är nu, isåfall utseendemässigt.
Är fortfarande tillsammans med honom. Därför har jag förståelse för dom som ibland känner att det är rätt och väljer att ha det tidigt, men Jag håller med dig till viss del att det oftast leder till något dåligt sen. Med tanke på vad jag har hört ilf.
Citat från HardcoreChey_97
Känns som att folk överdriver lite här.
Hur många tioåringar vet ni som dricker och har sex?
Kommer att tänka på 3 stycken
Citat från WTFWJD
Citat från HardcoreChey_97
Känns som att folk överdriver lite här.
Hur många tioåringar vet ni som dricker och har sex?
Kommer att tänka på 3 stycken
Som är tio bast?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet